Roy Harold Scherer Jr.

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/45243/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1403,"rate":7.980755523877406,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/45243/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":3,"rate":6.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
8,0
1 403 oceny gry aktorskiej
Rock Hudson
Rock Hudson był jednym z najprzystojniejszych gwiazdorów hollywoodzkich lat 50. i 60. Syn mechanika samochodowego i operatorki telefonicznej, którzy rozwiedli się, gdy miał 8 lat. Mimo iż niejednokrotnie ubiegał się o role w szkolnych przedstawieniach, nigdy żadnej nie zdobył, gdyż nie potrafił zapamiętać tekstu. Po skończeniu szkoły średniej pracował jako listonosz. Podczas II wojny światowej był mechanikiem samolotowym w marynarce. Kiedy wrócił do cywila, zanim dzięki uporowi swojego agenta zdobył pierwszą rolę, był kierowcą ciężarówki. Nigdy wcześniej nie grał, ale jego wysoki wzrost i przystojna aparycja stanowiły niewątpliwą zaletę. Przyjął dźwięczny i szybko wpadający w ucho pseudonim Rock Hudson. Zawodu aktora nauczył się poprzez praktykę. Anegdotą jest, iż zanim prawidłowo odegrał jednowersową kwestię w swoim pierwszym filmie potrzeba było aż 38 ujęć. Czas i praktyka zrobiły swoje i w połowie lat 50. Rock Hudson znalazł się w ścisłej czołówce gwiazd wytwórni Universal Pictures. W 1957 roku nominowano go do Oscara za rolę w "Olbrzymie", a w 1958 został uznany przez magazyn "Look" za gwiazdę roku. W latach 60. ujawnił zaskakujący talent do kreacji komediowych uzupełniając nimi swój dotychczasowy repertuar łzawych melodramatów i filmów przygodowych. W 1955 roku poślubił Phyllis Gates, sekretarkę swojego agenta - Henry'ego Wilsona. Małżeństwo przetrwało 3 lata. Jego śmierć w wieku 59 lat w wyniku komplikacji spowodowanych AIDS była szokiem dla rzeszy jego fanów, którzy nie mieli pojęcia o homoseksualności Hudsona. Jego desperackie poszukiwania lekarstwa przykuły uwagę międzynarodowej opinii publicznej do AIDS. Był pierwszą osobą publiczną, która przyznała otwarcie, że cierpi na tę chorobę.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 listopada 1925

data śmierci: 2 października 1985

miejsce urodzenia: Winnetka, Illinois, USA

wzrost: 193 cm

żona Phyllis Gates (09.11.1955 - 13.08.1958, rozwód)
Zmarł w wyniku komplikacji spowodowanych AIDS w Los Angeles (Kalifornia, USA). Został pochowany na Forest Lawn Memorial Park w Cathedral City (Kalifornia, USA).
5 czerwca 1984 roku zdiagnozowano u niego AIDS. Kiedy oznaki choroby stały się widoczne ogłoszono publicznie, że ma raka wątroby, by ukryć rzeczywisty powód jego stanu.
Odrzucił rolę Jean-Marca Clementa w filmie "Pokochajmy się". Postać tę zagrał Yves Montand.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych