Rock Hudson 

Roy Harold Scherer Jr.

7,9
1 808 ocen gry aktorskiej
Rock Hudson
Rock Hudson był jednym z najprzystojniejszych gwiazdorów hollywoodzkich lat 50. i 60. Syn mechanika samochodowego i operatorki telefonicznej, którzy rozwiedli się, gdy miał 8 lat. Mimo iż niejednokrotnie ubiegał się o role w szkolnych przedstawieniach, nigdy żadnej nie zdobył, gdyż nie potrafił zapamiętać tekstu. Po skończeniu szkoły średniej pracował jako listonosz. Podczas II wojny światowej był mechanikiem samolotowym w marynarce. Kiedy wrócił do cywila, zanim dzięki uporowi swojego agenta zdobył pierwszą rolę, był kierowcą ciężarówki. Nigdy wcześniej nie grał, ale jego wysoki wzrost i przystojna aparycja stanowiły niewątpliwą zaletę. Przyjął dźwięczny i szybko wpadający w ucho pseudonim Rock Hudson. Zawodu aktora nauczył się poprzez praktykę. Anegdotą jest, iż zanim prawidłowo odegrał jednowersową kwestię w swoim pierwszym filmie potrzeba było aż 38 ujęć. Czas i praktyka zrobiły swoje i w połowie lat 50. Rock Hudson znalazł się w ścisłej czołówce gwiazd wytwórni Universal Pictures. W 1957 roku nominowano go do Oscara za rolę w "Olbrzymie", a w 1958 został uznany przez magazyn "Look" za gwiazdę roku. W latach 60. ujawnił zaskakujący talent do kreacji komediowych uzupełniając nimi swój dotychczasowy repertuar łzawych melodramatów i filmów przygodowych. W 1955 roku poślubił Phyllis Gates, sekretarkę swojego agenta - Henry'ego Wilsona. Małżeństwo przetrwało 3 lata. Jego śmierć w wieku 59 lat w wyniku komplikacji spowodowanych AIDS była szokiem dla rzeszy jego fanów, którzy nie mieli pojęcia o homoseksualności Hudsona. Jego desperackie poszukiwania lekarstwa przykuły uwagę międzynarodowej opinii publicznej do AIDS. Był pierwszą osobą publiczną, która przyznała otwarcie, że cierpi na tę chorobę.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 listopada 1925

data śmierci: 2 października 1985

miejsce urodzenia: Winnetka, Illinois, USA

wzrost: 193 cm

żona Phyllis Gates (09.11.1955 - 13.08.1958, rozwód)
Zmarł w wyniku komplikacji spowodowanych AIDS w Los Angeles (Kalifornia, USA). Został pochowany na Forest Lawn Memorial Park w Cathedral City (Kalifornia, USA).
5 czerwca 1984 roku zdiagnozowano u niego AIDS. Kiedy oznaki choroby stały się widoczne ogłoszono publicznie, że ma raka wątroby, by ukryć rzeczywisty powód jego stanu.
Odrzucił rolę Jean-Marca Clementa w filmie "Pokochajmy się". Postać tę zagrał Yves Montand.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Rock

  użytkownik usunięty

  Facet o idealnej urodzie. Wysoki, muskularny, przystojny, blue-eyed, czarne włosy... I na ekranie naprawdę świetnie grał miłość do kobiety. A był zdeklarowanym homoseksualistą. Pierwsza chyba tak powszechnie znana ofiara AIDS. Pod koniec życia, choć dopiero dobiegał sześćdziesiątki, zupełnie nie był podobny do...

 • Po prostu genialny w "Twarzach na sprzedaż" Johna Frankenheimera!

 • Muszę coś dodać

  użytkownik usunięty

  Dziś oglądałam film "Kochanku wróć" z Rockiem i Doris Day. I muszę powiedzieć, że takiego talentu komediowego to się po nim nie spodziewałam. Jestem pełna podziwu. Zagrał genialnie.

  1
  3
  • Witam, mam zaszczyt przedstawić forum (jedyne w Polsce) o starych musicalach. Mamy rozbudowane kategorie, galerie avatarów, logo... brakuje tylko użytkowników. A więc serdecznie zapraszam na : http://stare-musicale.cba.pl/ :)

   1
   • Cary Grant! Bardzo jest do niego podobny.