film

Zabriskie Point

1970
1 godz. 50 min.
6,9 4 927
ocen
6,9 10 1 4927
5 527
chce zobaczyć
6,0 12
ocen krytyków
Będący świadkiem zabójstwa policjanta Mark ucieka skradzioną awionetką na pustkowia. Tam spotyka hipiskę Darię. Więcej Mniej
Zabriskie Point zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Pożegnanie z kontestacją
"Zabriskie Point" to lektura powolna, nastrojowa, wizyjna, oniryczna, zostawiająca wiele interpretacji i... ... czytaj więcej
Zabriskie Point
Zwiastun nr 1 2:02
Zwiastun do filmu Michelangelo Antonioniego. 2010-02-16T20:44:55 https://fwcdn.pl/webv/27/06/22706/22706.4.jpg

Tytuł "Zabriskie Point" reżyser zaczerpnął od nazwy miejsca w słynnej Dolinie Śmierci w Kalifornii. Na uniwersytecie w Los Angeles dochodzi do rozruchów. Do kolorowych studentów, występujących przeciwko dyskryminacji rasowej, przyłączają się biali. Żądają równych praw, zapewnienia miejsc pracy. Podczas demonstracji ginie policjant.Tytuł "Zabriskie Point" reżyser zaczerpnął od nazwy miejsca w słynnej Dolinie Śmierci w Kalifornii. Na uniwersytecie w Los Angeles dochodzi do rozruchów. Do kolorowych studentów, występujących przeciwko dyskryminacji rasowej, przyłączają się biali. Żądają równych praw, zapewnienia miejsc pracy. Podczas demonstracji ginie policjant. Świadkiem wydarzeń jest Mark, który ucieka z miasta skradzioną awionetką, tym samym rzucając na siebie podejrzenie o udział w strzelaninie. Na pustyni w Arizonie spotyka hipiskę Darię.

boxoffice
$891 918 w USA
budżet
$7 000 000
na podstawie
Michelangelo Antonioni (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja
Vivarto
studio
Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) / Trianon Productions
tytuł oryg.
Zabriskie Point
inne tytuły
Harrison Ford wystąpił w filmie, jednak sceny z jego udziałem zostały wycięte. Pozostała jedna: w areszcie przez ułamek sekundy widać go stojącego pod ścianą, tuż obok drzwi.
Film kręcono w USA: w Los Angeles, Dolinie Śmierci, Hawthorne i Northrop (Kalifornia) oraz Carefree (Arizona).
W oryginalnej wersji filmu zakończenie ukazywać miało samolot zostawiający napis na niebie. Tym napisem miało być "Fuck You, America". Niestety na ten, jak i na kilka innych pomysłów Antonioniego nie zgodził się ówczesny szef MGM Louis F. Polk, który nakazał wycięcie scen. Niedługo szefem stał się James T. Aubrey i to dzięki niemu MGM przywrócił większość wyciętych scen.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych