Harrison Ford I

Harrison J. Ford

8,6
97 992 oceny gry aktorskiej
Harrison Ford I
Harrison Ford jest jednym z najpopularniejszych gwiazdorów światowego kina. Dorastał na przedmieściach Chicago. Dla aktorstwa zrezygnował z nauki w Ripon College. Zadebiutował w filmie "Spryciarz Ed". Po pierwszych niepowodzeniach zawodowych zajął się stolarstwem, które do dziś stanowi jego hobby. W latach 70. grywał niewielkie role u takich reżyserów jak Michelangelo Antonioni, George Lucas czy Francis Ford Coppola.

Rok 1977 oznaczał przełom w jego karierze. Zagrał wtedy u Lucasa w "Gwiezdnych wojnach". Wystąpił też w dalszych częściach futurystycznej epopei - "Imperium kontratakuje" i "Powrót Jedi". Niebywałą popularność przyniosła mu także kreacja Indiany Jonesa w kolejnych odcinkach przygód tytułowego bohatera. W 1984 roku zagrał w kultowym dziś filmie Ridleya Scotta "Łowca androidów". Znacząca była też rola w "Świadku" Petera Weira, za którą otrzymał nominację do Oscara.

W dorobku artystycznym Forda znajdują się zarówno ambitne kreacje dramatyczne, jak też role amantów i twardych, silnych facetów. Lata dziewięćdziesiąte oznaczały dla niego głównie występy w thrillerach i filmach akcji, jak na przykład "Ścigany" czy "Czas patriotów". W 2000 roku Amerykański Instytut Filmowy nagrodził go za całokształt twórczości.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 lipca 1942

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 185 cm

Saturn
Zdobył 3 nagrody Saturn, 4 inne nagrody oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

"Mam parę uwag" #62: Indiana Jones - czy udał się powrót...

Na podcast "Mam parę uwag" zapraszają Julia Taczanowska i Jakub Popielecki.
podcast

"Mam parę uwag" #60: "Arka", "Świątynia" czy "Krucjata"?...

Julia Taczanowska i Jakub Popielecki lubią zupełnie inne części tej serii.
trzykrotnie żonaty: 1. Mary Marquardt (18.06.1964 - 03.10.1979, rozwód), 2 synów: Benjamin (ur. 22.09.1966) i Willard (ur. 14.05.1969); 2. Melissa Mathison (14.03.1983 - 06.01.2004, rozwód), 2 dzieci: Malcolm (ur. 03.10.1987) i Georgia (ur. 30.06.1990); 3. Calista Flockhart (od 15.06.2010)
Zanim trafił na duży ekran pracował jako stolarz.
W 1998 roku magazyn "People" wybrał go jako najseksowniejszego żyjącego mężczyznę.
Odrzucił rolę sędziego Roberta Lewisa w filmie "Traffic". Ostatecznie otrzymał ją Michael Douglas.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

u mnie:
Ścigany
Poszukiwacze...
Powrót Jedi
Czas patriotów
Frantic
aczkolwiek serie Indiany i Gwiezdnych wojen to w sumie można jako pojedyncze filmy traktować

Bo nie wziął na pokład Chewbacci.

Po raz kolejny obejrzałem starą trylogię Star Wars. Cholera to sie nigdy nie znudzi a sam Harrison choć może nie jest aktorsko tak doceniany jak De Niro, Pacino. Wielu pewnie było od niego lepszych. Ale nie ma drugiego takiego aktora jak on. Takiej legendy. Rolami Hana Solo czy Indiany Jones'a po prostu stał się kimś...

więcej

NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH

użytkownik usunięty

OD WIEKÓW JEST MOIM NUMEREM 1.UWIELBIAM FACETA

Ten co ma powroty :o Po 32 latach wraca do Star Warsów,po 10 wraca do Indiany Jones`a i teraz jeszcze powrót do Łowcy Androidów po 35 latach :p taki nietypowy ten remake

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones