PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11920}
7,6 20 284
oceny
7,6 10 1 20284
7,0 9
ocen krytyków
Zakazane piosenki

Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 roku do wyzwolenia Warszawy w styczniu 1945 roku. Muzyk Roman Tokarski (Jerzy Duszyński) opowiada repatriantowi z Anglii swoje wojenne przeżycia. Po zajęciu Warszawy przez Niemców Roman założył uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną należał do podziemnej organizacji, dla której przewoził broń i nielegalne wydawnictwa. W czasie jednej z nich zginął ukochany Haliny, Ryszard.
Pierwszy polski powojenny film fabularny.

MissRaul
opis użytkownika

Akcja filmu toczy się od września 1939 roku po wyzwolenie Warszawy w styczniu 1945 roku. Narratorem jest muzyk Roman Tokarski, który grając na fortepianie, opowiada o swoich przeżyciach z czasów okupacji niemieckiej swojemu przyjacielowi. Roman organizował uliczną orkiestrę i wraz z siostrą Haliną był członkiem organizacji podziemnej, razem brali udział w akcjach dywersyjnych, walczyli w powstaniu warszawskim i w partyzantce. Prawdziwym bohaterem filmu są piosenki z czasów niemieckiej okupacji - patriotyczne i satyryczne, które jak pisała prasa, podnosiły ludność na duchu i pomagały przetrwać trudne chwile. W "Zakazanych piosenkach" ujrzymy największe gwiazdy polskiej sceny, dla których odgrywane historie były częścią ich własnej biografii.

opis dystrybutora dvd

Muzyk Roman Tokarski podczas rozmowy w filmowy atelier, za namową swych kolegów decyduje się opowiedzieć wojenną historię Warszawy żołnierzowi polskiemu walczącemu podczas II Wojny Światowej w Szkocji, ponieważ żołnierz ów jest zdania, że życie w okupowanej stolicy było łatwe i mało było tam niebezpieczeństw. Roman zaczyna snuć swą opowieść poczynając od pierwszego miesiąca okupacji. Roman mieszka wraz z siostrą Haliną oraz matką w Warszawie, częstym ich gościem jest Ryszard, przyjaciel Romana i ukochany Halinki. Od początku biorą oni czynny udział w działalności podziemnej, organizują uliczną orkiestrę oraz zajmują się szmuglowaniem żywności i broni dla żołnierzy powstańczych. Ich sąsiadem jest pan Cieślak, również muzyk, który jednak jest sparaliżowany strachem przed okupantem, do czasu jednak…
W filmie za pomocą prawdziwych zakazanych piosenek z okresu wojennego ukazana została historia różnych ludzi, o zróżnicowanym statusie społecznym. I tak pokazano historię Żyda ukrywającego się przed Niemcami, powstańców warszawskich, partyzantów, kolaborantów oraz przede wszystkim wielu ulicznych śpiewaków i grajków, którzy nie zważając na zagrażające im niebezpieczeństwo za pomocą muzyki podnosili na duchu mieszkańców stolicy.

Zarlacz
opis użytkownika

Muzyk Roman Tokarski (Jerzy Duszyński) opowiada swoje wojenne losy. Po zajęciu Warszawy przez Niemców zakłada uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną (Danuta Szaflarska) działa w podziemnej organizacji, dla której przewozi broń i nielegalne wydawnictwa. Bierze także udział w akcjach dywersyjnych.

Mikael
opis użytkownika

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones