PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807534}
plakat filmu Zdrajca

Zdrajca

Il traditore
6,7 4 976
ocen
6,7 10 1 4976
4 212
chce zobaczyć
6,5 18
ocen krytyków
Zdrajca

W najdroższym ze swoich filmów mistrz Bellocchio bez wahania zdradza romantyczną, gangsterską narrację spod znaku "Ojca chrzestnego" na rzecz surowej rekonstrukcji brutalnych wydarzeń. W jej centrum znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze, tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 mafiosów. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, "nasza sprawa", zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Co ważne, reżyser nie psychologizuje, nie zgaduje intencji przestępcy, za to z pasją kreśli sytuację człowieka najpierw ściganego przez policję, a później przez mafię, który większość życia spędził w ukryciu.

opis festiwalowy

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli "nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy "Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii – tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec "rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi "Zdrajcy”. Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

opis dystrybutora kina

Włoski dramat kryminalny "Zdrajca" opowiadaj o sile ducha jednego człowieka, który swoimi działaniami dosłownie wstrząsnął fundamentami najsłynniejszej mafii sycylijskiej Cosa Nostra. Film w reżyserii Marco Bellocchio stał się włoskim kandydatem do nagrody Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
We wczesnych latach osiemdziesiątych wybuchła wojna między szefami sycylijskiej mafii o rynek heroiny. Jeden z jej członków, Tommaso Buscetta, znajdując się w trudnej sytuacji podczas wojny przestępczych klanów, próbuje ukryć się w Brazylii. Chcąc uratować rodzinę, główny świadek oskarżenia staje się prawdziwym koszmarem dla całej sycylijskiej mafii. Z oddali obserwuje, jak jego synowie i bracia giną w Palermo, doskonale wiedząc, że może być następną ofiarą krwawej rozgrywki. Kiedy Buscetta trafia w ręce brazylijskiej policji, podejmuje decyzję, która diametralnie zmieni sytuację mafii - spotyka się z sędzią Giovannim Falcone i łamie świętą przysięgę złożoną przez Cosa Nostrę. Wydarzenie to daje początek zakrojonej na szeroką skalę akcji skutkującej dokonaniem kilkuset aresztowań, w tym bardzo wpływowych przedstawicieli kryminalnego podziemia.

platforma vod