Odtwórz Zwiastun nr 1 1:30

Zobacz Zieja zwiastun

Film

2020 1 godz. 52 min.
7,8 50
ocen
7,8 10 1 50
647
chce zobaczyć
{"id":"836360","linkUrl":"/film/Zieja-2020-836360","alt":"Zieja","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/63/60/836360/7915041.2.jpg"}
Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję.... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić
Zieja
Zwiastun nr 1 1:30
Zieja - Zwiastun Nr 1 Zieja - Zwiastun Nr 1

Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądzLata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach 30-tych, była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni (w latach 20-tych ubiegłego wieku), to sprzeciw wobec kościelnych reguł. Głoszenie hasła "nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów" w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne. Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Film "Zieja" wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka.

dystrybucja
TVP
studio
Polski Instytut Sztuki Filmowej / Telewizja Polska (koprodukcja) / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
tytuł oryg.
Zieja
inne tytuły
Film nakręcono w Lublinie, Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym, Janowcu, Wąwolnicy, Częstochowie, Warszawie, Nowym Dworze Mazowieckim (Polska) i Rzymie (Włochy).
Zdjęcia trwały od marca do kwietnia 2019 r.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Dobry film dla ateistow , czytelników GW

  kobow

  i nie tylko. Swoim życiem może obdarzyć kilka filmowych postaci. Zawsze szedł pod prąd, w Polsce mało znany. Dobrze że powstał film, plus Seweryn i Zamachowski. Zacieram ręce.

  1
  • Dziś premiera we Włoszech

   wilczekstepowy

   https://www.niedziela.pl/artyk ul/49324/Rzym-wkrotce-swiatowa -premiera-filmu-o-ks?fbclid=Iw AR05aVFh6YCH88_u2zeCL7wftZZu4S Xt1o1PDX7qEaqYDXR775dcWfgT95A Ciekawe, jakie będzie miał recenzje. I czy będzie pokazywany w polskich kina, czy też jedynie na jakiś specjalnych festiwalach?

   1
   • owo whats this

    13Gniewny

    i czy mialo to juz jakas swoja premiere? jesli tak to gdzie moge to obejrzec? żurek w roli papieza zapowiada nie byle co