Andrzej Seweryn 

Andrzej Teodor Seweryn

8,4
38 559 ocen gry aktorskiej
Andrzej Seweryn
Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Jego ojciec wyobrażał sobie syna w roli oficera, ale Seweryn już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie teatrem. W liceum im. Lelewela, do którego uczęszczał, organizował różnego rodzaju akademie, których często był również reżyserem. W 1968 r. Seweryn ukończył warszawską PWST i rozpoczął pracę w Teatrze Ateneum, z którym był związany aż do roku 1980. Popularność zyskał dzięki doskonałym rolom w spektaklach Teatru Telewizji, z których wiele na stałe zapisało się w pamięci widzów. Znacznie ułatwiły one artyście karierę filmową. Wystąpił w wielu liczących się polskich filmach, w których stworzył niezapomniane kreacje. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i Jerzym Hoffmanem. Po sukcesach w kraju wyjechał wraz w Wojciechem Pszoniakiem do Francji, gdzie mieli wystąpić w sztuce "Oni" Witkacego i w krótkim czasie stał się tam jednym z najbardziej poważanych artystów. Jest członkiem słynnej Comedie Francaise i warto zaznaczyć, że Seweryn jest drugim w historii tego teatru aktorem obcego pochodzenia, któremu zaproponowano pracę w tej prestiżowej grupie. Andrzej Seweryn wykładał również w polskiej i francuskiej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 kwietnia 1946

miejsce urodzenia: Heilbronn, Niemcy

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 8 innych nagród i 12 nominacji
awards.label.check_all
pięciokrotnie żonaty: 1. Bogusława Blajfer (rozwód) 2. Krystyna Janda (do 1979, rozwód), córka Maria (ur. 23.03.1975); 3. Laurence (rozwód), syn Yann-Baptiste; 4. Mireille Maalouf (od 1988, rozwód), syn Maximilien; 5. Katarzyna Kubacka (od 04.09.2015)
Podczas studiów w warszawskiej PWST trafił do więzienia jako jeden z organizatorów protestu studenckiego przeciw zdjęciu z afisza ''Dziadów'' Mickiewicza w reżyserii Dejmka.
Został uhonorowany następującymi odznaczeniami:
- 1994 r. - Order Sztuki i Literatury (Francja);
- 1996 r. - Nagroda im. Stanisława Witkacego;
- 1997 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla kultury polskiej w świecie;
- 1999 r. - Narodowy Order Zasługi (Francja);
- 2006 r. - Narodowy Order Legii Honorowej (Francja) i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis; 
- 2008 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski;
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
W 1997 roku podczas II Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych