PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=764039}
7,6 134 460
ocen
7,6 10 1 134460
7,9 53
oceny krytyków
Zimna wojna
powrót do forum filmu Zimna wojna

potraktujemy Zulę i Wiktora metaforycznie. Jak dla mnie postać Zuli jest ulepiona z utworu G. Ciechowskiego "Nie pytaj o Polskę". "Taka zmęczona i pijana wciąż, nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią, dlaczego z inną nie (...) że nie ma dla mnie innych miejsc". Przyjmując, że Zula jest Polską, humorzastą, konfidencką (spała z Wiktorem i jednocześnie na niego donosiła), zakompleksioną wobec zachodu, ciągle uważającą się za nie dość dobrą, chociaż jest dużo lepsza niż myśli, nie potrafiącą zdyskontować własnego sukcesu (płyta), wikłającą wszystkich w chore, toksyczne relacje i oczekującą, tak jak nasza ukochana Ojczyzna, martyrologii, a w rezultacie, żeby dla niej umrzeć, wszystko układa się w logiczną całość. W tym ujęciu Wiktor jest emigrantem w ujęciu hłaskowym, który nigdzie nie znajdzie swojego miejsca, bo jest popapranym patriotą, naznaczonym na całe życie toksyczną miłością do humorzastej Ojczyzny, oczekującej od niego najwyższej ceny, życia, co ostatecznie następuje

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones