Książę Ahmad jest prawowitym królem Bagdadu, ale został oślepiony i wypędzony jak żebrak. Pojmany wcześniej przez nikczemnego, Wielkiego Wezyra Jaffara zostaje wtrącony do lochu, gdzie spotyka Abu, najlepszego złodzieja w całym Bagdadzie. Wspólnie uciekają i rozpoczynają serię przygód wplątując w nie Dżina z butelki, latającego, mechanicznego konia, wszystko widzący magiczny klejnot, latający dywan i piękną księżniczkę.
Te efekty specjalne są genialne, mnóstwo pomysłowych tricków, do tego cholernie ładna kolorystyka (nie wiem w sumie kiedy w kinie pojawiły się kolorowe filmy, ale na imdb pisze że oryginał był już kolorowy więc raczej nie oglądałem żadnej koloryzowanej wersji). Może i nadmiar niesamowitości jest ciężkostrawny, ale...