Film

Aladdin

1992 1 godz. 30 min.
7,4 59 157
ocen
7,4 10 1 59157
3 131
chce zobaczyć
{"rate":6.75,"count":4}
{"id":"3789","linkUrl":"/film/Aladyn-1992-3789","alt":"Aladyn","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/37/89/3789/7363229.2.jpg"}
Ubogi Aladyn odnajduje cudowną lampę z Dżinem i próbuje zdobyć miłość księżniczki Dżasminy, lecz na drodze staje mu wezyr Dżafar.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepsza muzyka oryginalna w roku 1993 dla Alan Menken Oscar Najlepsza piosenka w roku 1993 Złoty Glob Najlepsza muzyka w roku 1993 dla Alan Menken Złoty Glob Najlepsza piosenka w roku 1993 Saturn Najlepszy film fantasy w roku 1993 Saturn Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1993 dla Robin Williams Saturn Najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki w roku 1993 dla Scott Weinger Annie Najlepszy pełnometrażowy film animowany w roku 1993 Złoty Popcorn Najlepsza rola komediowa w roku 1993 dla Robin Williams Grammy Najlepsza kompozycja instrumentalna napisana dla filmu kinowego lub na potrzeby telewizji w roku 1994 dla Alan Menken
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Niesforna księżniczka Dżasmina (Linda Larkin) wymyka się z pałacu na ruchliwe ulice ogromnego miasta, gdzie poznaje Aladyna (Scott Weinger) i jego wierną małpkę Abu (Frank Welker). W wyniku knowań Dżafara (Jonathan Freeman), mrocznego doradcy sułtana (Douglas Seale), Aladyn zostaje najpierw wtrącony do więzienia, a potem wysłany naNiesforna księżniczka Dżasmina (Linda Larkin) wymyka się z pałacu na ruchliwe ulice ogromnego miasta, gdzie poznaje Aladyna (Scott Weinger) i jego wierną małpkę Abu (Frank Welker). W wyniku knowań Dżafara (Jonathan Freeman), mrocznego doradcy sułtana (Douglas Seale), Aladyn zostaje najpierw wtrącony do więzienia, a potem wysłany na poszukiwanie tajemniczej lampy, w której znajduje się dowcipny Dżin (Robin Williams) spełniający życzenia jej posiadacza.

boxoffice
$504 050 219 na świecie
$217 350 219 w USA
$286 700 000 poza USA
budżet
$28 000 000
na podstawie
Kevin Lima (materiały do scenariusza, historia) / Francis Glebas (materiały do scenariusza, historia) / Więcej...
studio
Walt Disney Pictures (przedstawia) / Silver Screen Partners IV (niewymienione w czołówce) / Walt Disney Feature Animation (niewymienione w czołówce)
inne tytuły
Pod uwagę do roli Wezyra Jafara brani byli: Tim Curry, Kelsey Grammer, John Hurt, Christopher Lloyd i Ian McKellen. O możliwość użyczenia głosu postaci ubiegał się również Patrick Stewart
Pod uwagę do użyczenia głosu postaci Jago brani byli Danny DeVito i Joe Pesci.
Pod uwagę do użyczenia głosu postaci Dżina brani byli: John Candy, Steve Martin, Eddie Murphy, Martin Short, John Goodman i Albert Brooks. Angaż ostatecznie otrzymał Robin Williams.
W jednej z początkowych scen filmu "Piękna i Bestia" widzimy Bellę, która u zostawia u księgarza ostatnio przeczytaną i ukochaną baśń: Podróże, pojedynki, zaklęcia! I ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 94%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Najpiękniejsza księżniczka/dziewczyna z disneya?

  Megawiki2001 ocenił(a) film na 10

  Dla mnie oczywiście: 1. Jasmina 2.Bella 3. Esmeradla A wy jak uważacie?

 • Jaffar a Skaza

  Vaksi ocenił(a) film na 9

  Tak mi właśnie przyszło na myśl że te dwa czarne charaktery są bardzo do siebie podobne, co myślicie?

 • ahh kiedys to byly animacje :)

  neela96 ocenił(a) film na 9

  Jasmina była zdecydowanie moją ulubioną księżniczką ;3

  4
  • Cytaty, które zapadły w pamięć

   użytkownik usunięty ocenił(a) film na 9

   - Łapy ci poobcinam, ty nędzniku! - Za co, za bochenek chleba? :)

  • Jak waszym zdaniem sprawdził się polski Dżin?

   Filmo_Widz112 ocenił(a) film na 9

   Ostatnie smutne wydarzenie, spowodowało że odświeżyłem sobie Aladyna...w trzech wersjach (PL, ENG i RUS) i jestem zdania, że choć Robin Williams jest w tej roli niepokonany, to Krzysztof Tyniec stworzył też dobra postać. A jakie na ten temat jest wasze zdanie?

  Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.