Życie jest krótkie. Nie daj się zepchnąć na drugi plan

Informacja sponsorowana /
https://www.filmweb.pl/news/%C5%BBycie+jest+kr%C3%B3tkie.+Nie+daj+si%C4%99+zepchn%C4%85%C4%87+na+drugi+plan-143452
Życie jest krótkie. Nie daj się zepchnąć na drugi plan
To nie jest film o grze komputerowej, lecz o tym, jak zostać głównym bohaterem swojego życia, które przypomina przecież grę.
"Free Guy" opowiada o budowaniu własnej, niepowtarzalnej tożsamości.
A także o tym, że droga od zera do bohatera wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.
Trzeba tylko przejąć inicjatywę i zacząć podejmować właściwe, odważne decyzje.

Tytułowy Facet/Guy (Ryan Reynolds) wiedzie proste życie: jest przeciętnym urzędnikiem bankowym, ma pozytywnie nastawienie do świata i wszystkich wokół zaraża optymizmem. Podobnie jak jego przyjaciel Buddy (Lil Rel Howery), czerpie z życia radość, jest zawsze uprzejmy i chętny na filiżankę dobrej kawy. Wszystko się jednak zmienia, gdy Facet/Guy odkrywa, że ​​jest drugoplanowym graczem w otwartej grze wideo.

Coraz bardziej świadomy swego losu Facet/Guy zaczyna coraz aktywniej odgrywać rolę dobrej (a nawet świetnej!) postaci. Jest idealistą w cynicznym świecie, w którym nie ma zasad, dzięki czemu staje się idolem zarówno dla wielu graczy, jak i dla postaci ze świata gry. Przede wszystkim jest jednak bohaterem według własnego scenariusza!

Być kowalem własnego losu, czyli być Free Guyem!– Od samego początku "Free Guy" był refleksją na temat wolnej woli – wspomina scenarzysta Matt Lieberman. – Czy musimy zaakceptować swój los, czy możemy wyrwać się z przygotowanego dla nas programu i zmienić otaczający nas świat? Kiedy wpadłem na ten pomysł sześć lat temu, nie miałem pojęcia, jak proroczy okaże się ten film – opowiada.

Facet/Guy decyduje się na wyjście z cienia. Nie chce dłużej tkwić jedynie w tle wydarzeń. Zamierza wysunąć się na pierwszy plan "Free City". – Z jednej strony film jest trochę o kryzysie egzystencjalnym, ale jego tło i kontekst wpisują się też w nurt wyzwalania jednostki w świecie, w którym nie ma zasad i granic – wyjaśnia reżyser Shawn Levy.

Mimo że Facet/Guy istnieje jedynie w alternatywnej rzeczywistości gry wideo, Levy twierdzi, że ​​prawdy zawarte w "Free Guyu" są uniwersalne. – Chodzi o zmianę sposobu myślenia, za którą, jak sądzę, wszyscy tęsknimy, a mianowicie: "Poczekaj, możliwe, że życie może być czymś więcej niż to, co poznałeś do tej pory" – tłumaczy Levy. – Może życie nie musi być czymś, co mi się przytrafia. Może to coś, co mogę stworzyć, zdefiniować. Być może mogę napisać swoją historię na nowo. Myślę, że to podstawowe i uniwersalne pragnienie człowieka – mówi reżyser.

Twój wybór ma znaczenie– Zakochałem się w Facecie/Guyu, który szuka w życiu pewnego rodzaju autorstwa, sprawczości i pozorów przynależności – wyjaśnia Ryan Reynolds. – Tęsknię za opowieściami o spełnianiu marzeń, a ten projekt mi o tym pragnieniu przypomniał – dodaje aktor, który wciela się w bohatera tytułowego.

Przemiana Faceta/Guya nie rozpoczyna się jednak sama z siebie. Przyczynia się bowiem do niej niekonwencjonalna historia miłosna, która mogła wydarzyć się tylko w cyfrowym świecie. I tylko w otwartym świecie gry tak pozornie nieprzystające postacie mogły się spotkać, zostać nieoczekiwanymi sojusznikami, a nawet nawiązać romans.

– Guy jest niepoprawnym optymistą do czasu, kiedy spotyka kobietę, która pomaga mu się rozwinąć. Sądzę, że wiele osób może się z tym utożsamiać i odnaleźć własne doświadczenia w tej sytuacji. To dzięki tej kobiecie Facet/Guy poszerza swoje horyzonty i zyskuje sprawczość oraz zaczyna samodzielnie myśleć – opowiada aktor.

Nietypowa historia miłosna, która stanowi serce filmu, rozgrywa się między niewinnym i naiwnym Facetem/Guyem a twardą i cyniczną Millie/Molotovgirl. Pozornie bardzo się od siebie różnią, jakby byli z innych galaktyk. Ale mają pewną wspólną cechę. Facet/Guy żył dotąd w przeświadczeniu, że jego losy i wybory nie mają znaczenia. I właśnie to łączy go z Millie. A także to, że oboje zamierzają to zmienić.

– To związek dwojga outsiderów, którzy czuli się zepchnięci na margines. Spotykają się, rozumieją, jak to jest, i w rezultacie razem stają się bohaterami – tłumaczy reżyser Shawn Levy. – I właśnie to zjednoczenie, połączenie postaci, które przechodzą z tła na pierwszy plan, z marginesu do bohaterstwa, które robią to razem, jest niesamowicie romantyczne – kontynuuje.

A przy okazji może się to okazać motywujące i skłonić do refleksji nad własnym postępowaniem. Bo przecież każdy i każda z nas może wziąć życie w swoje ręce. Wystarczy się odważyć, wykonać ten pierwszy krok, a później konsekwentnie dążyć do obranego celu, jak tytułowy bohater najnowszej produkcji 20th Century Studios.

"Free Guy" – pełna humoru i wciągającej akcji opowieść o tym, jak zostać bohaterem według własnego scenariusza! – w kinach od 13 sierpnia.
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones