Ryan Reynolds I

Ryan Rodney Reynolds

8,4
79 547 ocen gry aktorskiej
Ryan Reynolds I

Ryan Reynolds to aktor i producent filmowy urodzony w Kanadzie jako najmłodszy z czwórki synów oficera Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej i ekspedientki. Posiada irlandzko - szkockie pochodzenie. Ukończył szkołę średnią w Kitsilano (dzielnica Vancouver), do której uczęszczał wraz z Joshua Jacksonem.

Karierę zaczął od udziału w serialu dla młodzieży "Piętnastolatki",  i pomimo kilku występów w takich tytułach jak "Sabrina, nastoletnia czarownica", 3. sezonie "Z Archiwum X" (odcinek pt. "Syzygy") zniechęcił się do aktorstwa, aby w wieku 19 lat zapisać się na Kwantlen Polytechnic University. Studiów tych jednak nie ukończył, po namowach Chrisa Williama Martina zdecydował się zacząć jeszcze raz i przeniósł się do Los Angeles. Przełomem w jego karierze okazał się rok 1998 i serial "Oni, ona i pizzeria", gdzie otrzymał rolę studenta medycyny, Michaela Bergena. Szerszą popularność zyskał dzięki występom w komediach "Wieczny student" z Tarą Reid i "Narzeczony mimo woli" z Sandrą Bullock, czy "Ted" z Markiem Wahlbergiem. Wraz z upływem czasu zaczął również grywać w filmach "cięższego " kalibru: horrorze "Amityville", filmie akcji "As w rękawie", gdzie partnerował takim gwiazdom jak Ray Liotta czy Andy Garcia. Rok 2008 przyniósł mu główną rolę ojca dziewczynki (Abigail Breslin) opowiadającego historię poznania jej mamy w cieszącym się powodzeniem tytule "Na pewno, być może", w 2010 zaś był tytułowym bohaterem thrillera "Pogrzebany". Dużo pozytywnych recenzji przyniosła mu rola cierpiącego na schizofrenię Jerry'ego w "Głosach" oraz ojca szukającego córki w "Pojmanych".

Pierwszym superbohaterem, w jakiego wcielił się Reynolds był Zielona Latarnia w "Green Lantern", aczkolwiek sam film nie radził sobie dobrze finansowo, krytyków również nie zachwycił. Jednak to dopiero tytułowa rola w "Deadpoolu" nakręconym w 2016 roku przyniosła mu status gwiazdora, a sam film okazał się dużym sukcesem kasowym, co zaowocowało kontynuacją postaci w "Deadpool 2". Kolejnym blockbusterem w dorobku aktora okazał się "Bodyguard Zawodowiec" z Samuelem L. Jacksonem i Salmą Hayek, co skłoniło producentów do nakręcenia sequelu "Bodyguard i żona zawodowca". Kolejnym wysokobudżetowym tytułem w dorobku Ryana był "Free Guy" i "Projekt Adam", gdzie był pilotem podróżującym w czasie. "Czerwonej nocie" krytycy zarzucali co prawda brak oryginalności, ale widzom spodobał się humor głównych bohaterów (Reynoldsowi partnerowali Dwayne Johnson i Gal Gadot). Pod koniec 2021 roku Ryan ogłosił, że bierze krótki urlop od kręcenia filmów.

W 2007 roku pojawił się na liście rankingu "Sexiest Man Alive" ("najseksowniejszych mężczyzn świata") magazynu "People", a w 2010 roku zajął w nim 1. miejsce. W styczniu 2019 roku Reynolds został twarzą marki Armani, prowadząc kampanię na rzecz perfum Armani Code Absolu. Za swoją działalność filantropijną i w uznaniu znaczącego wkładu w życie kulturalne Kanady został w 2021 roku wyróżniony przez gubernatora generalnego Kanady nagrodą Governor General's Performing Arts Award.

Oprócz aktorstwa Ryan zajmuje się również biznesem - posiada firmę Maximum Effort zajmującą się produkcją filmową i telewizyjną (m.in. filmy "Deadpool", "Free Guy", teleturniej "Don't"). W 2018 roku został udziałowcem Aviation American Gin (przedsiębiorstwa produkującego alkohole), a w 2019 roku firmy telekomunikacyjnej Mint Mobile. Zasiada w radzie nadzorczej Match Group, w 2020 zaś zakupił walijski klub piłkarski Wrexham. 

W 2010 roku na planie "Green Lantern" poznał Blake Lively, z którą w 2012 wziął ślub. Para doczekała się trzech córek.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 października 1976

miejsce urodzenia: Vancouver, Kanada

wzrost: 188 cm

Nagroda Filmwebu
Zdobył Nagroda Filmwebu, 9 innych nagród oraz 39 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Scarlett Johansson (27.09.2008 - 01.07.2011, rozwód); 2. Blake Lively (od 09.09.2012), 3 córki: James (ur. 16.12.2014), Inez (ur. 28.09.2016) i Betty (ur 04.10.2019)
Ma trzech starszych braci: Jeffa, Patricka i Terry'ego.
Proponowano mu rolę Xandera w serialu "Buffy: Postrach wampirów". Ostatecznie angaż otrzymał Nicholas Brendon.
Był zaręczony z piosenkarką Alanis Morissette. Tuż przed planowanym na 07.06.2006 ślubem para się rozstała.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych