Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Box+Office%3A+Si%C3%B3dme+%22Gwiezdne+wojny%22+pierwszym+filmem+ze+100+mln+dolar%C3%B3w+z+jednego+dnia-114975

Box Office: Siódme "Gwiezdne wojny" pierwszym filmem ze 100 mln dolarów z jednego dnia

  • Deadline
  • autor: mp
  • Filmy, Box office
Poniższa wiadomość chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Po wejściu do kin "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" miażdży box office'owe rekordy w ekspresowym tempie. Widowisko w reżyserii J.J. Abramsa jest pierwszym filmem w historii, który w amerykańskich kinach osiągnął granicę 100 milionów dolarów w dniu swojej premiery.

609650_1.1.jpg


Dotychczasowym rekordzistą był "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II" z wynikiem 91 mln dolarów po pierwszym dniu. Tymczasem najświeższe szacunkowe dane sugerują, że siódme "Gwiezdne wojny" zarobiły 120-125 mln dolarów. W kwocie tej mieści się 57 milionów zdobytych przez widowisko na nocnych pokazach z czwartku na piątek.

Disney prognozuje obecnie, że "Przebudzenie Mocy" zgarnie w pierwszy weekend 225 milionów dolarów. Przypomnijmy, że obecny rekord otwarcia wynosi 208,8 mln dolarów i został ustanowiony kilka miesięcy temu przez "Jurassic World". Jednak inne studia uważają, że wytwórnia Disneya podaje bardzo zachowawcze prognozy. Większość twierdzi, że nowe "Gwiezdne wojny" zakończą weekend z kwotą 240 mln dolarów, a może nawet spróbują powalczyć o ćwierć miliarda.

W środę "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" trafiło również do kin poza granicami USA. Do końca czwartku na koncie znalazło się 72,7 mln dolarów. Najlepszymi rynkami są na razie: Wielka Brytania/Irlandia – 14,4 mln, Niemcy – 7,1 mln i Australia – 6,8 mln.

Oczywiście i na świecie widowisko bije rekordy. Wśród nich są:

Najlepsze wpływy wszech czasów z jednego dnia (Wielka Brytania/Irlandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja)

Najlepsze jednodniowe otwarcie wszech czasów (Wielka Brytania/Irlandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Australia, Brazylia, Nowa Zelandia, Belgia, Finlandia, Holandia, francuskojęzyczne kantony Szwajcarii, Austria, Ukraina, Słowacja, Chorwacja, Islandia, Serbia, Chile, Peru)

Najlepsze otwarcie Disneya wszech czasów (Francja, Dania, RPA, Czechy, Turcja).