Cykl historycznych filmów w Kinie Iluzjon

https://www.filmweb.pl/news/Cykl+historycznych+film%C3%B3w+w+Kinie+Iluzjon-154289
Cykl historycznych filmów w Kinie Iluzjon
"Historia za ekranem" to nowy cykl odbywający się w warszawskim Kinie Iluzjon. W ramach przeglądu wyświetlane są filmy mówiące o wydarzeniach historycznych, które jednocześnie same stały się historią kina. 29 lutego o godz. 18.00 w drugiej odsłonie cyklu zostanie zaprezentowany film "Zimne dni" Andrása Kovácsa z 1966 roku

"Zimne dni" to ekranizacja powieści Tibora Cseresa (1964) o tym samym tytule. Film został nagrodzony Grand Prix na MFF w Karlovych Varach. W opinii wielu jest to największe osiągnięcie Andrása Kovacsa  (1925–2017), wybitnego przedstawiciela węgierskiej awangardy filmowej, ucznia Györgiego Lukácsa.


Głównym tematem filmu są wydarzenia ze stycznia 1942 w zdobytej przez wojska węgierskie części Wojwodiny, która przed I wojną światową należała do Austro-Węgier i na mocy traktatu w Trianon stała się prowincją Jugosławii. W styczniu 1942 w okolicach Nowego Sadu oddziały węgierskiej armii i żandarmerii pod dowództwem generała Ferenca Feketehalmy-Czeydnera dokonały masakry na ludności żydowskiej i serbskiej, mordując około 4 tysięcy osób. Film Kovacsa nie ogranicza się do prezentacji zdarzeń, ale operując wyrafinowaną grą narracyjną i zmienną perspektywą bohaterów – tworzy przejmującą metaforę zbrodni ludobójstwa i odpowiedzialności jednostek przed historią.


Prelekcję przed filmem wygłosi dr Mateusz Werner.

Bilety na seans w cenie 12 PLN można nabyć w kasie i na stronie Kina Iluzjon.
Program cyklu:

29 lutego, godz. 18.00 "Zimne dni", reż. András Kovács, 1966, Węgry
20 marca, godz. 20.00 "Marcowe migdały", reż. Radosław Piwowarski, 1989, Polska
25 kwietnia, godz. 19.00 "Upadek" Olivier Hirschbigel, 2004, Niemcy
maj: "Week-end", reż. Jean-Luc Godard, 1967, Francja
czerwiec: "Poznań ‘56", reż. Filip Bajon, 1996, Polska

 
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones