Rusza festiwal "Prawa człowieka w filmie"

Rzeczpospolita /
https://www.filmweb.pl/news/Rusza+festiwal+%22Prawa+cz%C5%82owieka+w+filmie%22-25651
Pokaz dokumentu "Jeden dzień w PRL", otworzy w kinie Luna 5. festiwal "Prawa człowieka w filmie". Maciej Drygas otrzyma tegoroczną Nagrodę Festiwalu za całokształt dokonań. Do 17 grudnia organizatorzy pokażą w kilkunastu blokach tematycznych ponad pół setki dokumentów i reportaży.

Kilkanaście tytułów zrealizowanych przez młodych filmowców zaprezentuje także Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

"Jeden dzień w PRL" (pokazany niedawno w TVP 1) to alegoryczna próba przypomnienia Polski lat 60. Pokazując metody propagandy, realia rynku, system inwigilacji, Drygas odsłonił mechanizmy funkcjonowania socjalistycznego ładu, które niegdyś były normą, a dziś bawią młode pokolenie.

W programie festiwalu dominują dramaty: o łamaniu praw człowieka, biedzie, głodzie, agresji, masakrach. Ali Samadi Ahadi i Oliver Stoltz w niemieckim obrazie "Stracone dzieci" pokazują małoletnich żołnierzy samozwańczego proroka Josepha Kony'ego w Ugandzie, który w "imię boskie" zmusza ich do zabijania nawet krewnych. Jonathan Stack i James Brabazon w amerykańskim reportażu "Liberia - wojna domowa" przypomnieli walki w Monrowii, a Raphael Glucksman, Pierre Mezerette oraz David Hazan we francuskim "Zabijcie ich wszystkich" - masakry w Rwandzie.

Są także mroczne dokumenty o Azji, m.in. "Tybet. Historia tragedii" Francuza Ludovica Segarry o konfliktach na Kaukazie, zbrodniach w Czeczenii...

W cyklu "Białoruś, Ukraina, Rosja" znalazły się m.in. dwie pozycje Białorusina Wiktora Daszuka "Bykau. Nostalgia" - wspomnienie o pisarzu opozycjoniście oraz "Białoruski Dekameron" - gorzkie wyznania kobiet szukających wyjścia z Łukaszenkowego raju.

W brytyjskich reportażach "Jak Putin doszedł do władzy" Tania Rachmanowa docieka, jakie siły wyniosły go na kremlowski fotel a w "Rosji: kto zabija dziennikarzy?" Paul Jenkins wylicza, że od czasów głasnosti zginęło ponad stu redaktorów. Rosjanka Marianna Jarovska w "Następstwach" mówi o społecznych skutkach wojen w Afganistanie i Czeczenii, a Władimir Gierczikow w "Reakcjach" - o zaniepokojeniu procesami ostatnich lat, m.in. Chodorkowskiego. Fałszowanie wyborów przed pomarańczową rewolucją wypomina w "Wyborze Ukrainy" ludziom dawnej władzy Rusałan Gonczarow, a emocje pamiętnych dni przed zwycięstwem Juszczenki - Polak Mirosław Dembiński, w barwnej relacji "Krasnoludki jadą na Ukrainę".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones