Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" miał 71 lat

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Jan+A.P.+Kaczmarek.+Laureat+Oscara+za+muzyk%C4%99+do+%22Marzyciela%22+mia%C5%82+71+lat-155697
Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" miał 71 lat
źródło: Getty Images
autor: Beata Zawrzel/NurPhoto
W wieku 71 lat zmarł kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Jego muzykę mogliśmy usłyszeć zarówno w polskich ("Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza, "Magnezja" Macieja Bochniaka), jak i zagranicznych produkcjach ("Całkowite zaćmienie" Agnieszki Holland, "Niewierna" Adriana Lyne'a, "Mój przyjaciel Hachiko" Lassego Hallströma). Za kompozycje do "Marzyciela" odebrał w 2005 roku Oscara. Smutną informację za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej przekazała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej – czytamy w jej oświadczeniu.

Oryginalny post możecie zobaczyć poniżej: Nie tylko "Marzyciel". Najważniejsze filmy z muzyką Jana A.P. Kaczmarka


Największą sławę przyniosła Janowi A.P. Kaczmarkowi muzyka do filmu "Marzyciel" – opowiadającego o Jamesie Barriem, autorze "Piotrusia Pana", dramatu w reżyserii Marca Forstera. Kompozycje te zostały nagrodzone Oscarem. 

Muzyka Jana A.P. Kaczmarka ilustrowała zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Współpracował on m.in. z Magdaleną Łazarkiewicz ("Białe małżeństwo"), Lechem Majewskim ("Ewangelia według Harry'ego"), Agnieszką Holland (m.in. "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Trzeci cud"), Jerzym Bogajewiczem ("Boże skrawki") czy Jerzym Kawalerowiczem ("Quo Vadis"). Na uwagę zasługują także kompozycje napisane do "Aimee i Jaguara" Maksa Färberböcka, "Niewiernej" Adriana Lyne'a, miniserialu "Wojna i pokój" czy "Mojego przyjaciela Hachiko" Lassego Hallströma.

W ostatnich latach muzykę autorstwa Jana A.P. Kaczmarka mogliśmy usłyszeć m.in. w "Magnezji" Macieja Bochniaka czy "Śmierci Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego. W 2022 roku przyniosły mu one dwie nominacje do Orłów. Rok później odebrał tę nagrodę za całokształt twórczości. Jego filmografię zamyka opowiadający o kaliskim ośrodku renowacji fortepianów i pianin dokument "Dusza zaklęta w fortepianie", który dwa lata temu zadebiutował podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Jan A.P. Kaczmarek na festiwalu Transatlantyk


Przypominamy krótki wywiad, którego Jan A.P. Kaczmarek udzielił nam w 2014 roku podczas gali otwarcia czwartej edycji festiwalu Transatlantyk. Był on jego pomysłodawcą i dyrektorem. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones