Adèle Haenel 

8,5
2 488 ocen gry aktorskiej
Adèle Haenel
Adele Haenel urodziła się 11 lutego 1989 roku. Dorastała w Montreuil Seine-Saint-Denis w środowisku jakie określała mianem lewicowego i artystycznego. Swoje pierwsze występy aktorskie rozpoczęła mając zaledwie 5 lat występując na deskach lokalnego teatru. 

Na ekranie zadebiutowała w 2002 roku w filmie "Les Diables". Po pięcioletniej przerwie, w 2007 roku została jej zaproponowana rola pływaczki synchronicznej w filmie "Lilie wodne", którego reżyserką była Celine Sciamma. Ta rola przyniosła jej w 2008 roku nominację do nagrody Cezar dla najbardziej obiecującej aktorki. Nominację w tej samej kategorii przyniósł jej też film "Apollonide. Zza okien domu publicznego", gdzie pierwszy raz miała okazję zagrać w filmie kostiumowym. Późniejsze lata przyniosły Adele jeszcze większe sukcesy - dwa razy pod rząd została laureatką nagrody Cezar. Po raz pierwszy za najlepszą żeńską rolę drugoplanową w filmie "Suzanne" w 2014 roku, a rok później za najlepszą rolę pierwszoplanową portretując Madeleine w komedii romantycznej "Miłość od pierwszego ugryzienia".  Jej znajomość języka niemieckiego (ma przodków z Austrii ze strony ojca) pozwoliła na zdobycie roli w filmie "Die Blumen von Gestern", gdzie wcieliła się w asystentkę badacza Holokaustu.  

Przełomem okazał się dla Adele rok 2019 kiedy wystąpiła aż w trzech produkcjach prezentowanych na Festiwalu Filmowym w Cannes. Były to: "Le heros ne meurent jamais" Lea Rapina, "Deerskin" Quentina Dupieux oraz "Portret kobiety w ogniu" Celine Sciammy. Ten ostatni, film kostiumowy z rewelacyjnie rozpisanymi postaciami, okazał się ogromnym sukcesem zarówno w kraju jak i za granicą oraz przyniósł Adele  kolejną, siódmą już nominację do Cezara. Wciela się w nim w Heloise, szlachciankę, która ma wkrótce wyjść za mąż chociaż wcale tego nie pragnie. Razem z Noemie Merlant tworzą świetny duet prezentując kobiece spojrzenie na życie we Francji w epoce Oświecenia. 

Adele Haenel otwarcie mówi o swojej homoseksualnej orientacji. Podczas ceremonii wręczenia nagrody Cezar w 2014 roku podziękowała Celine Sciammie za wsparcie, wyznając, że jest z nią w związku. Aktorka jest także feministką i działaczką ruchu #metoo. Publicznie mówiła o nadużyciach przemysłu filmowego we Francji oraz oskarżyła reżysera swojego debiutanckiego filmu - Christophe'a Ruggię o molestowanie seksualne, którego miał się dopuścić przy pracy nad "Les Diables". Został on postawiony w stan oskarżenia w 2020 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 lutego 1989

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 175 cm

Cezar
Zdobyła 2 nagrody Cezar, 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Brała lekcje aktorstwa w Montreuil-sous-Bois (Francja).
To ją Catherine Corsini upatrzyła sobie na odtwórczynię roli Delphine w filmie "Piękne lato", ostateczne jednak obsadzona została Izïa Higelin.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Piękna rola w filmie "Portret kobiety w ogniu", każdy gest, spojrzenie, słowo - idealne. A ostatnia scena niesamowita, rozpadłam się na kawałki.

Francuskiego pokolenia młodych aktorek Léa Seydoux robi największą karierę, a Adèle Exarchopoulos uchodzi za najseksowniejszą gwiazdę. To jednak najlepszą aktorką bez wątpienia jest Adèle Haenel!
Świetna rola w "Portrecie". Trudna rola, bo mniej może gra, co bardziej pozwala się portretować (kamerze, partnerce)....

22-letnia cudowna młoda kobieta - oglądałem 2 jej filmy i jestem zakochany w jej grze aktorskiej. Jak dla mnie nietuzinkowa, niesamowita i wspaniała aktorka.

zdjęcie

użytkownik usunięty

Może by tak zmienić? Dziewczyna trochę wydoroślała...
http://www.agencesimpson.fr/IMG/jpg/HAENEL_Adele0005.jpg
http://www.agencesimpson.fr/IMG/jpg/HAENEL_Adele6.jpg
Ma niesamowitą urodę i już po samych "Liliach wodnych" można stwierdzić, że talentu też jej nie brakuje.

Świetna aktorka

użytkownik usunięty

Dobrze gra w filmach