Céline Sciamma 

8,3
407 ocen pracy reżysera
Céline Sciamma
Celine Sciamma urodziła się 12 listopada w 1978 roku w Cergi-Pontoise na przedmieściach Paryża. Zanim zaczęłam uczęszczać do La Femis, prestiżowej francuskiej szkoły filmowej, studiowała literaturę. Jej pierwszy scenariusz oryginalny do filmu "Lilie wodne" był jej pracą zaliczeniową na zakończenie właśnie Le Femis. Promotor jej pracy zachęcił Celine by stworzyła na podstawie swojej pracy film. Po zakończeniu szkoły zaczęła tworzyć filmy w swoim rodzinnym mieście.

Tak jak przewidywał jej mentor "Lilie wodne" stały się sukcesem. Film otrzymał aż 3 nominacje do Cezara - za najlepszy debiut oraz dla aktorek Adele Haenel i Louise Blachere - w kategorii najbardziej obiecująca młoda aktorka. Celine Sciamma w swoich obrazach podejmuje tematy tożsamości seksualnej i dorastania z punktu widzenia młodych dziewczyn. W tym nurcie stworzyła film "Tomboy" opowiadający o dziewczynce, która po przeprowadzce w nowym środowisku podaje się za chłopca. Produkcja ta, stworzona przez Celine w ekspresowym tempie, miała swoją produkcję podczas 61. Festiwalu Filmowego w Berlinie w sekcji Panorama. Edukacyjną wartość filmu Francuzi docenili na tyle, że jego projekcje miały miejsce w szkołach. W 2014 jej kolejne dzieło "Girlhood" pojawiło się na Festiwalu w Cannes i Toronto a rok później zagościło na Sundance. Sciamma w wywiadach przyznała, że traktuje "Lilie wodne", "Tomboy" oraz "Girlhood" jako swojego rodzaju trylogię. Największy sukces odniosła jednak w 2019 roku gdy premierę na festiwalu w Cannes miał gorąco przyjęty przez krytykę film "Portret kobiety w ogniu". Celine Sciamma wyreżyserowała film oraz napisała jego scenariusz. Została laureatką nie tylko Palmy Queer przyznawanej filmom podejmującym tematykę środowiska  LGBTQ+ ale także otrzymała Złota Palmę za najlepszy scenariusz. 
Prywatnie Celine Sciamma jest feministką i aktywistką. Działa na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn w przemyśle filmowym. Była związana z Adele Haenel, którą poznała na planie "Lilii wodnych", ale związek ten zakończył się przed rozpoczęciem prac nad wspomnianym "Portretem kobiety w ogniu". 
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 listopada1978

miejsce urodzenia: Pontoise, Francja

wzrost: 168 cm

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, 11 innych nagród i 26 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Studiowała literaturę francuską na Université de Paris X w Nanterre (Francja).
W latach 2001-2005 studiowała w szkole filmowej Fémis w Paryżu (Francja), specjalizując się w scenopisarstwie.
Ma dwoje rodzeństwa: młodszą o 3 lata siostrę Isabelle oraz młodszego o 7 lat brata Laurenta.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych