Eugeniusz Bodo 

Bogdan Eugène Junod

8,8
2 418 ocen gry aktorskiej
Eugeniusz Bodo
Bodo, obok Adolfa Dymszy, był chyba najbardziej popularnym i uwielbianym aktorem dwudziestolecia międzywojennego. Urodził się w Genewie i na stałe przyjechał do Polski mając kilkanaście lat. Jego ojciec, Teodor Junod, prowadził kino "Urania" w Łodzi. Bodo debiutował na scenie w 1917 roku, potem już na stałe zagościł w kabaretach i teatrach rozrywkowych. Debiutował na dużym ekranie w filmie "RywaleKonrada Toma, ale popularność osiągnąć miał dopiero w kinie dźwiękowym. Od początku lat trzydziestych pisał scenariusze i produkował filmy.

W 1931 roku z aktorem Adamem Brodziszem i reżyseremMichałem Waszyńskim założył wytwórnię filmową "B-W-B". Był gwiazdą filmu "Głos pustyni" i "Bezimienni bohaterowie". W "Czarneej perle" partnerowała mu ówczesna życiowa partnerka, egzotyczna aktorka Anne Chevalier. Po plajcie "B-W-B" Eugeniusz Bodo w 1933 roku założył własną firmę producencką "Urania-Film". W większości produkowanych filmów sam grał, a także pisał do nich scenariusze. Amantem był nadal, jednak bardziej w wydaniu komediowym. Tak prezentował się w pogodnych filmach: " Czy Lucyna to dziewczyna" Juliusza Gardana, "Pieśniarz Warszawy" czy "Jaśnie pan szofer". Z "Piętro wyżej" pochodzi scena, w której Bodo występuje przebrany za Mae West i śpiewa słynną piosenką "Sex appeal to nasza broń kobieca".

Pod koniec lat trzydziestych artysta zwraca się ku poważniejszemu repertuarowi, wystąpił wtedy w filmach: "Strachy" i "Za winy niepopełnione”. W 1939 roku przygotowywał sensacyjny film "Uwaga, szpieg!", który miał być ekranowym debiutem Niny Andrycz. W czasie wojny został aresztowany przez NKWD, przebywał w więzieniach w Moskwie i Ufie. W 1943 roku został przewieziony do łagru w Kotłasie, gdzie zmarł z głodu i wycieńczenia.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 28 grudnia 1899

data śmierci: 7 października 1943

miejsce urodzenia: Genewa, Szwajcaria

W 1938 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.
Był przez ponad dwa lata związany z Reri (Anne Chevalier), mieszkali razem z jego matką, zaręczyli się i planowali ślub. Związek jednak rozpadł się, najprawdopodobniej przez alkoholizm Reri.
Był zadeklarowanym abstynentem. W 1929 r. spowodował wypadek samochodowy będąc najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu (sam zaprzeczał, aby pił coś oprócz kawy, jego wersję potwierdziła matka). W wypadku zginął jego przyjaciel, również aktor, Witold Roland i najprawdopodobniej to zdarzenie zniechęciło go do alkoholu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Można zrobic film o dawnych czasach ale ogladac film zrobiony w tamtym okresie to
zupełnie coś innego, tajemniczego, Świat którego juz nie bedzie, inne ulice, inni ludzie, inne
słownictwo, inna kultura... coś niesamowitego
Bardzo lubię oglądac filmy z panem Bodo
Każdy kto rozumie moje słowa, będzie wiedziec o co...

więcej

Od dziecka wielbie jego filmowe kreacje,babcia nazywała go kartoflanym amantem ale i tak byłam w niego zapatrzona...takich mężczyzn już nie ma...

Przez to, że tak tragicznie skończył, inaczej patrzę na filmy z jego udziałem. Grał głównie w farsach, komedyjkach-takich przedwojennych komediach romantycznych.
Mimo wszystko cenię go jako aktora ale na te wszystkie komedyjki patrzę z perspektywy tego, że za kilka lat nie będzie już jego świata i nie będzie już jego...

więcej

Gdyby tego paszportu szwajcarskiego nie pokazał wróciłby żywy... Co musiał czuć, kiedy po tylu wspaniałych latach, intensywnym i luksusowym życiu nagle znalazł się w obskurnym, zimnym obozie zesłania... K... aż strach pomyśleć. Szkoda człowieka i niezapomnianego aktora

wie ktoś może ile Eugeniusz miał cm wzrostu? ;)
strasznie mnie to interesuje. nie wyglądał na szalenie wysokiego ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones