[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/7898/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1787,"rate":7.940123111359821,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/7898/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":53,"rate":6.735849056603773,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,9
1 787 ocen gry aktorskiej
Adam Kamień
Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Adam Kamień urodził się 7 lutego 1965 roku w Ostrołęce, gdzie życie artystyczne właściwie nie istniało. Jeszcze przed studiami aktorskimi skończył kurs tańca towarzyskiego i później należał do zespołu tanecznego. W tym czasie działał w amatorskim teatrze poezji 'Arka'. Pojechał na egzaminy do Łodzi z myślą, że gdyby mu się nie powiodło, będzie zdawał do studium wokalno-baletowego w Gliwicach.

Jednak dostał się na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. W 1986 roku pojawiał się na ekranie; jako młody Jurek Zbierski w kinowym filmie "Biała wizytówka", w roli ucznia w filmie dla dzieci "ESD". A na trzecim roku zagrał główną rolą Tadeusza Wyczyńskiego "Bławatka" w filmie wojennym "KORNBLUMENBLAU" (1988) - fabularnym debiucie Leszka Wosiewicza. Za rolę w tym obrazie otrzymał Brązowego Leoparda na Festiwalu w Locarno. W 1989 roku ukończył studia, a rok potem obronił dyplom.

Występował w teatrze muzycznym w Gdyni. Na scenie zagrał w "Nędznikach", później było zastępstwo w musicalu Andrew Lloyda Webber'a "Jesus Christ Superstar", wziął też udział w "Olivierze" na podstawie Charlesa Dickensa i "Pierścieniu i róży" Williama Makepeace Thackeray'a. W okresie pracy w Gdyni dostał niwielką rolę niemieckiego zamachowca Fryderyka Stabsa w drugim odcinku pt. "Berlin" -serialu "NAPOLEON" (1990). Dzięki temu zaproponowano mu następnie udział w zdjęciach próbnych do francuskiego serialu "Miłość od pierwszego wejrzenia" według pomysłu Ericha Segala. Dwa odcinki powstały w Polsce; w jednym z nich pt. "Pas De Deux" otrzymał główną rolę. Wtedy zrezygnował już z pracy w Teatrze Muzycznym. Jako jeden z aktorów zespołu choreografa i reżysera Janusza Józefowicza zagrał w warszawskim Teatrze Dramatycznym w słynnym musicalu "Metro", który stał się rewelacją sezonu teatralnego 1991/92.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 lutego 1965

miejsce urodzenia: Ostrołęka, Polska

wzrost: 180 cm

W 1989 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska). Dyplom uzyskał w 1990 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych