Aki Kaurismäki 

Aki Olavi Kaurismäki

7,3
366 ocen pracy reżysera
Aki Kaurismäki

Zanim został reżyserem, Aki Kaurismaki imał się różnych zajęć - był m.in. listonoszem, pomywaczem i krytykiem filmowym. Karierę filmowca rozpoczął we wczesnych latach 80. jako scenarzysta i aktor w filmach swojego starszego brata, Miki. Obaj zdominowali fiński przemysł filmowy na długie lata. Wspólnie, w 1987 roku, założyli firmę produkcyjną i dystrybucyjną Sputnik Oy, w ramach której powstają ich kolejne dzieła. 
Pełnometrażowym debiutem Kaurismakiego była luźna adaptacja "Zbrodni i kary" Dostojewskiego, jednej z najważniejszych dla reżysera lektur, zrealizowana w 1983 roku. Kolejnymi nieszablonowymi ekranizacjami klasyki jakich dokonał fiński reżyser były m.in. "Hamlet robi interesy" (1987), "La vie de bohéme" (1992), czy "Dziewczynka z zapałkami" (1990). Ten ostatni film wykorzystując motyw z Andersena jest jedną ze smutnych bajek o klasie pracującej, bezrobotnych i wyrzuconych poza margines społeczeństwa, jakie opowiada sam Kaurismaki. Pierwszą z nich były "Cienie w raju" (1986) - miłosna historia o zbieraczu śmieci i dziewczynie pracującej w supermarkecie. Kolejne to "Ariel" (1988), "Dryfujące obłoki" (1996) czy "Juha" (1999). Reżyser skupia się w nich na ludziach, którzy z różnych powodów stali się outsiderami, skazani na anonimowość żyją gdzieś obok klasy uprzywilejowanych i sytych. 
Najbardziej znany obraz Kaurismakiego to "Leningrad Cowboys jadą do Ameryki" (1989), o którym sam mówi, że jest to najgorszy film w historii kina, jeśli nie brać pod uwagę filmów Sylwestra Stallone'a. Zwariowana historia zespołu, który podczas tourne przemierza Stany Zjednoczone doczekała się kontynuacji - "Leningrad Cowboys spotykają Mojżesza".
Reżyser znany jest z nietypowego, jak na dzisiejsze czasy, sposobu realizacji swoich filmów. Wszystkie ujęcia powstają za jednym podejściem, bez dubli. Co więcej, aktorzy nie próbują wcześniej scen. Dzięki tej technice udaje się Kaurismakiemu zarejestrować na filmowej taśmie wyjątkową spontaniczność i naturalność. Fiński twórca ma również specyficzną metodę stosowania koloru. Otóż w filmach, które robi - jak sam mówi - dla siebie rezygnuje z ich używania, decyduje się na czerń i biel. Natomiast pełna paleta barw pojawia się w obrazach zamierzonych jako komercyjne. I chyba nie trzeba dodawać, że komercyjność w rozumieniu Kaurismakiego ma niewiele wspólnego z tą rodem z Hollywood. Filmy Akiego to ekscentryczne pastisze wielu filmowych gatunków, przykrojone do potrzeb i wrażliwości tego niezwykłego reżysera.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 kwietnia 1957

miejsce urodzenia: Orimattila, Finlandia

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 20 innych nagród oraz 47 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=404180">Paula Oinonen</a>
Jego brat Mika również jest reżyserem. Założyli razem firmę zajmującą się produkcją i dystrybucją filmów Villealfa (nazwa jest nawiązaniem do Alphaville Godarda).
AFFD (Stowarzyszenie Fińskich Reżyserów Filmowych) uznało go najlepszym reżyserem fińskim w 2006 roku.
Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Tampere.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie Wasze oceny filmów tego reżysera.

Wlasnie obejrzałem "Mystery Train" Jima Jarmuscha i w trakcie tak mi przyszło na myśl, że bohaterowie są podobnie zagubieni u Kaurismakiego. W napisach koncowych są podziekowania od Jarmuscha dla Kaurismaki Brothers.
Czy ktoś potrafi powiedzieć czy coś ich łączy. WG mnie filmy obojga niosą pewną wspólną dawke smutnego...

więcej

Jeden z najlepszych reżyserów wszechczasów! Jedyny w swoim rodzaju! Za film Juha 10/10!!!!!!

Czy widzieliście jakikolwiek film Kaurismakiego, gdzie nie występowały by, chociaż przez chwilę, psy, alkohol i papierosy?

Jak w temacie <za krótki> <za krótki> <za krótki>

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones