Aki Kaurismäki

Aki Olavi Kaurismäki

7,3
353 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Aki Kaurismäki

Wlasnie obejrzałem "Mystery Train" Jima Jarmuscha i w trakcie tak mi przyszło na myśl, że bohaterowie są podobnie zagubieni u Kaurismakiego. W napisach koncowych są podziekowania od Jarmuscha dla Kaurismaki Brothers.
Czy ktoś potrafi powiedzieć czy coś ich łączy. WG mnie filmy obojga niosą pewną wspólną dawke smutnego bluesa:)

Mu2yk

Ja tylko wiem, że Jarmusch wystąpił w jego filmie "Leningrad Cowboys jadą do Ameryki" w epizodzie.

Mu2yk

Bo to kumple! Jarmusch i Kaurismaki długi czas się przyjaźnią.

kathie_2

co łączy?
popatrzmy na to od bardzo technicznej strony:
film: "Noc na ziemi"
reżyseria: Jarmusch ;-)
kto gra: Aki Kaurismaki -->
kogo: zniszczonego życiem taksówkarza (smutno, melodramatycznie, z nutką cierpkiego humoru)
gdzie: ostatni epizod "taksówkarski", akcja odbywa się tym razem, jak łatwo się domyśleć, w Helsinkach
no i mamy odpowiedź najbardziej w świecie banalną, niewymagającą znajomości
relacji osobistej łączącej dwóch artystów
mnie to nawet średnio interesuje, to ich sprawa, ta przyjaźń
pozdr.

Ogami_Itto

ech, wstyd sie przyznac ale sie pomylilem:
taksowkarza w helsinskich segmencie gra Matti Pellonpää
ale to i tak chyba nie zbieg okolicznosci, ze akcja epizodu w Finlandii jest umieszczona...

Ogami_Itto

Hehe - no właśnie - pomyłka. ;)

Ogami_Itto

imiona pijanego pasażera(Aki)i taksówkarza (Mika) w Helsinkach zostały nadane właśnie od imion reżyserow Aki'ego i Miki Kaurismaki

dobrydres

Oraz dodatkowo dwóch aktorów grających w fińskim segmencie "Nocy na ziemi" grało wcześniej w Leningrad Cowboys Kaurismakiego.

Mu2yk

Mi jego filmy przypominają trochę twórczość Wesa Andersona, podobne czasami groteskowe postacie, podobna stylistyka kadru, kolory, scenografia (szczególnie stare samochody).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones