Alan Ladd I

Alan Walbridge Ladd

7,7
397 ocen gry aktorskiej
Alan Ladd I
Był synem angielskich imigrantów. Jego ojciec zmarł, kiedy miał 4 latka. Rok później podpalił mieszkanie bawiąc się zapałkami i matka wyprowadziła się wraz z nim do Oklahoma City. Kilka lat później wyszła za mąż za malarza i cała rodzina przeniosła się do Kalifornii. W wieku 9 lat już pracował - m.in. roznosił owoce, doręczał gazety. W szkole średniej okazało się, że ma talent pływacki. W latach 1931 - 1932 przygotowywał się nawet do startu na igrzyskach olimpijskich w 1932 roku, ale poważna kontuzja uniemożliwiła te plany. Wówczas otworzył budkę z hamburgerami, którą nazwał "Tiny's Patio". Chwytał się też innych prac, m.in. w wytwórni Warner Brothers Pictures. W 1936 roku poślubił swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, ale małżeństwo rozpadło się po 5 latach. Mieli syna Alana Ladda Jr.. Bardzo chciał zostać aktorem, ale jego niski wzrost (168 cm) nie specjalnie mu na to pozwalał. Zaczął więc pracować w radiu. Tam poznał aktorkę Sue Carol, którą poślubił w 1942. Małżeństwo to trwało aż do jego śmierci. W tym samym roku zagrał w końcu w obrazie "Pistolet do wynajęcia". Rola psychopatycznego zabójcy Ravena zwróciła na niego uwagę filmowców i z dnia na dzień stał się niebywale sławny. Partnerowała mu tam Veronica Lake, przy której wydawało się, że wcale nie jest taki niski. Posypały się kolejne doskonałe propozycje. Pod koniec lat 50. zaczął popadać w długi, których nie potrafił spłacić. W listopadzie 1962 roku zdesperowany próbował popełnić samobójstwo. Znaleziono go nieprzytomnego w basenie z raną postrzałową blisko serca. Dzięki szybkiemu ratunkowi przeżył. Dwa lata później przedawkował środki nasenne i alkohol. Ma swoją gwiazdę na hollywoodzkim chodniku sławy. Jest pochowany w Forest Lawn w Glendale (Kalifornia, USA) w Freedom Mausoleum, Sanctuary of Heritage.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 3 września 1913

data śmierci: 29 stycznia 1964

miejsce urodzenia: Hot Springs, Arkansas, USA

wzrost: 168 cm

nagrody: nagrodę

dwukrotnie żonaty: 1. Marjorie Jane Harrold (1936 - 1941, rozwód), syn Alan Jr. (ur. 22.10.1937); 2. Sue Carol (od 1942 do jego śmierci), 2 dzieci: córka Alana (ur. 21.04.1943), syn David (ur. 05.02.1947)
Zmarł w Palm Springs (Kalifornia, USA) na skutek przedawkowania alkoholu i środków uspokajających. Pochowany w Forest Lawn w Glendale (Kalifornia, USA) w Freedom Mausoleum, Sanctuary of Heritage.
Tak bardzo zależało mu na tytułowej roli w filmie "Lawrence z Arabii", że pertraktował w tej sprawie z reżyserem Davidem Leanem, który i tak obsadził Petera O'Toole.
Odrzucił rolę zagraną przez Jamesa Deana w "Olbrzymie" oraz rolę, którą wykreował Spencer Tracy w "Czarnym dniu w Black Rock".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Szkoda tylko że nie jest zbyt znany. W "Jeźdźcu znikąd" i z "Złoczyńcach" był znakomity. 9/10 Fajnie by było jak by puścili jakieś jego filmy w TV (oprócz tych wymienionych). Tamto stare kino jest najlepsze szkoda że obecnie tak mało jest go w telewizji.

Alan stworzył bardzo ciekawe duety z Veronicą Lake w "Pistolecie do wynajęcia" i "Błękitnej Dalii".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones