Peter O'Toole I

Peter Seamus O'Toole

8,3
7 108 ocen gry aktorskiej
Peter O'Toole I
Peter O'Toole, irlandzki aktor pierwszoplanowy o niesamowitym talencie, wychowywał się w Leeds w Anglii. Jako dziecko chciał zostać dziennikarzem, zaczynając jako kopista w gazecie. Chociaż udało mu się zostać reporterem, odkrył teatr i po raz pierwszy wystąpił na scenie mając siedemnaście lat.
Przez dwa lata służył jako radiowiec w Royal Navy, po czym wstąpił do Royal Academy of Dramatic Arts, gdzie w latach 1952-54 uczył się razem z Albertem Finneyem, Alanem Batesem i Richardem Harrisem.
Spędził parę lat na deskach Bristol Old Vic i English Stage Company, zdobywając uznanie jako aktor szekspirowski. Równocześnie, w 1954 miał debiut telewizyjny i w 1959 nieprzekonujący debiut filmowy. Wielka sława przyszła dopiero w 1962, wówczas to David Lean wybrał go do roli T. E. Lawrence'a w swoim epickim arcydziele "Lawrence z Arabii". Kreacja ta uczyniła z O'Toole'a prawdziwą międzynarodową gwiazdę. Udanie kontynuował swoją karierę występując zarówno w produkcjach ambitnych (chociażby "Becket" czy "Lew w zimie"), jak i tych mniej ambitnych, ale za to przynoszących większe zyski.
Jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę nominacji do Oscara, miał ich siedem, wszystkie za główną rolę męską, ale nagrodę otrzymał dopiero w 2003 za całokształt twórczości.
W latach siedemdziesiątych wydawało się, że na skutek poważnych problemów zdrowotnych będzie musiał zakończyć karierę. Wiązano jego problemy z alkoholizmem, ale okazało się że ma raka żołądka. Przezwyciężył jednak chorobę dzięki rzuceniu alkoholu i licznym zabiegom, w tym usunięciu trzustki, i na początku lat osiemdziesiątych powrócił na ekran w filmach "Kaskader z przypadku" i "Mój najlepszy rok".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 sierpnia 1932

data śmierci: 14 grudnia 2013

miejsce urodzenia: Connemara, Irlandia

wzrost: 188 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 16 innych nagród oraz 29 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Siân Phillips (1959 - 14.08.1979, rozwód), 2 córki: Kate (ur. 26.02.1960) i Patricia
Rola Petera O'Toole w obrazie z 1962 roku "Lawrence z Arabii" została wybrana, w rankingu magazynu filmowego "Premiere" z kwietnia 2006 r., najlepszą kreacją aktorską wszech czasów.
Otrzymał w 2000 roku (za sezon 1999) Laurence Olivier Theatre Award za wspaniałe osiągnięcia teatralne.
Producentom filmu "Córka Ryana" bardzo zależało na zaangażowaniu O'Toole'a, jednak aktor odrzucił proponowane mu role Michaela oraz Randolpha Doryana. Ostatecznie angaż odpowiednio otrzymali: John Mills oraz Christopher Jones.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych