Amanda Tapping 

7,8
1 230 ocen gry aktorskiej
Amanda Tapping
Amanda Tapping jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swej roli w serialu science fiction MGM "Stargate SG-1" jako kapitan/major Samantha Carter. Urodziła się w Rochford w Essex, w Anglii, ale w trzecim roku życia zamieszkała w Ontario, w Kanadzie, gdzie przenieśli się jej rodzice. Jest niebieskooką blondynką, wysoką - ma 5'9'' (175 cm) wzrostu.
Amanda jest żoną Alana Kovacsa, który prowadzi firmę ogrodniczą w Toronto. Ma trzech braci, z których dwóch jest starszych od niej, a trzeci jest jej bliźniakiem. Jeden z jej starszych braci jest biochemikiem, a jej brat bliźniak jest programistą komputerowym. Amanda ma psa o imieniu Abbie. O swym życiu prywatnym konsekwentnie i dyskretnie milczy.

Mówi, że odkąd pamięta rodzice zawsze chcieli, żeby została naukowcem. Ale jednocześnie, dodaje Amanda, jej matka mowiła, że córka zawsze chciała zostać aktorką. Kiedy była młodsza miała bardzo dobre wyniki w matematyce, ale kiedy dostała się do liceum, bardziej zainteresowała ją sztuka. W liceum zdobyła nagrodę za występy teatralne, ale i za naukę o środowisku. Mówi: "Kiedy byłam młodsza, zawsze wydawało mi się, że mogłabym zostać lekarzem, a później, rzecz jasna, jak wszyscy inni, chciałam być biologiem morza, ale jednak aktorstwo zawsze było na pierwszym planie." Być może dlatego już w dzieciństwie Amanda lubiła oglądać "Domek na prerii" jak też, wraz z matką, "Coronation Street" ("Ulica koronacyjna"). Wyznaje, że została miłośniczką tego drugiego serialu w czasach, kiedy uczęszczała na uniwersytet i bardzo by chciała kiedyś w nim wystąpić. Jej ojciec był wielkim fanem Monty Pythona.

W latach 1984-88 Amanda studiowała aktorstwo w Szkole Sztuk Dramatycznych Uniwersytetu Windsorskiego w Windsor, w Ontario. Po jej ukończeniu przez cztery kolejne lata studiowała sztuki teatralne i pojawiła się w wielu sztukach. W tym czasie przysięgała sobie, że nigdy nie wystąpi w telewizji. Po sześciu miesiącach pozyskała agenta i otrzymała swoją pierwszą rolę w reklamie. Po niej zagrała jeszcze w paru innych reklamach. Zapłata, jaką za nie otrzymała, pozwoliła jej sfinansować wydatki na Random Acts, improwizującą trupę komediową, którą założyła w Toronto wraz z dwiema innymi koleżankami. Trupa przestała istnieć, kiedy jej członkinie przeprowadziły się w inne miejsce.

W latach 1995-97 Amanda pojawiła się w licznych produkcjach telewizyjnych (takich jak "Flash Forward", "Golden Will: The Silken Laumann Story", "Remembrance"), odcinkach różnych seriali ("Due South", "The Newsroom", "The X-Files") i produkcjach kinowych ("The Donor", "Rent-a-Kid", "Booty Call"). Jednak przełom w jej karierze nastąpił w 1997 roku, kiedy zdobyła rolę kapitan Samanthy Carter w serialu telewizyjnym "Stargate SG-1".

Pierwsze jej przesłuchanie do roli Samanthy Carter odbyło się w Toronto. Została wybrana jako jedna z kandydatek, więc wysłała producentom swoją kasetę demo, na której znalazły się najlepsze, według niej, jej filmy telewizyjne i kinowe. Ostatecznie została jedną z trzech finalistek i przeszła test ekranowy w Los Angeles. Następnie nastąpił okres wyczekiwania. Wyłoniono dwie finalistki, więc odbyło się dodatkowe przesłuchanie. Na jakieś dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęc do pilota "Stargate SG-1" otrzymała telefon. Powiedziano jej, żeby pakowała rzeczy i przeprowadziła się do Vancouver.

Amanda Tapping od trzech lat gra Samanthę Carter. Jej typowy dzień pracy liczy 14 godzin. Żeby uczynić Samanthę jak najbardziej wiarygodną osobą, prawdziwym żołnierzem i naukowcem, rozmawiała z byłym marines, wiele też czytała na temat astrofizyki.

Podczas przerw w kręceniu serialu, Amanda wystąpiła w odcinku "The Outer Limits" ("Najdalsze granice") i "Millennium".

Obecnie zajęta jest pisaniem scenariusza do filmu, w którym chce wystąpić, planuje też serial komediowy. Próbuje również przywrócić życiu Random Acts. Mówi, że teatr nadal jest jej wielką pasją.

Amanda lubi camping, narciarstwo, piesze wycieczki, czytanie i jazdę konną. Wspiera towarzystwa stwardnienia rozsianego, badania zanieczyszczeń i zwalczania okrucienstwa wobec zwierząt.

Amanda Tapping wypowiadała się wiele razy na temat granej przez nią bohaterki z serialu "Stargate SG-1" oraz na temat roli kobiet w dzisiejszym świecie. Popiera poglądy feministycznej autorki Glorii Steinem. Mówi: "Ostatnim razem, kiedy słyszałam jak się wypowiada, mówiła o tym, żebśymy robiły to same. Możemy tkwić w tym społeczeństwie i mówić: - Ludzie traktują nas źle. - A to na nas spoczywa odpowiedzialność, żeby to zmienić. To duża presja na kobiety, ale tak już musi być. Zawsze będziemy się natykać na bigotów i wrogów kobiet, którzy obawiają się kobiecej siły, ale wydaje mi się, że gdybym miała określić się w czysto feministyczny sposób, powiedziałabym, że chce równości. Pragniemy szacunku nie dlatego, że jesteśmy kobietami, ale zwyczajnie dlatego, że jesteśmy ludźmi. Bardzo popieram rowność i uważam również, tak jak powiedziała Steinem, że musimy przyjąć odpowiedzialność za siebie same.

Tak interesująca osobowość Amandy Tapping, jej ambicja i bogate plany na przyszłość, sprawiają, że fani aktorki mogą liczyć na wiele jeszcze miłych chwil i radosnych niespodzianek.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 sierpnia 1965

miejsce urodzenia: Rochford, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 175 cm

Saturn
Zdobyła Saturn, 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż <a href=http://www.filmweb.pl/Person,id=228923>Allan Kovacs</a> (od 23.09.1994), córka Olivia (ur. 22.03.2005)
Wystąpiła w reklamach: Advil (1996), Bounce (1996), Choclairs (1996), Tim Horton's Oat-Bran Muffins (1997).
Ma trzech braci: Richarda, Stevena i bliźniaka Christophera.
Jest rzeczniczką UNICEF.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych