Andrzej Szalawski

Andrzej Pluciński

8,0
7 618 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Andrzej Szalawski

Sceny (krzyżacy)w których grał Andrzej Szalawski Juranda ze Spychowa to najwyższej rangi kunszt aktorski,powinni to pokazywać w szkołach filmowych przez 1000lat,rola Bucholca w Ziemi Obiecanej to materiał szkoleniowy na 100.000 lat.A życiorys tego Pana to materiał szkoleniowy dla wszystkich innych na 1000.000.lat

użytkownik usunięty
Anusiak

Mała próbka

http://pl.youtube.com/watch?v=S2LwqiFRr-s&feature=related
http://pl.youtube.com/watch?v=I-7pQc3Bq24

Absolutnie sie zgadzam, i ten glos, ten GŁOS, ten GŁOS. JA przez tego Pana i jego Juranda na historie poszłam:), no duz tu rola Pana Emila Karewicza. Prace magisterska tez z Jagiełły pisałam.
Bucholz to mistrzostwo świata, podobnie zreszta jak epizodzic Fronczewskiego w scenie z Bucholzem. Generalnie świetny aktor. A czy ktos pamieta go z Selekcji? W każdej roli był zreszta świetny.

mamaja_2

Ja też:) Właściwie to przez całych "Krzyżaków". Ale też, (a może nawet bardziej) przez "Faraona"

roxana33

a co się z nim działo między "Dziewczętami z Nowolipek", a "Wrakami"? to prawie 20 lat przerwy! szkoda, że nie grał więcej za młodu... był taki przystojny!

Ruby_in_Gold

Rozumiesz sąd weryfikacyjny ZASP zakazał mu po wojnie pracy aktorskiej i postawił ultimatum że jeśli chce wrócić ma pracować w obsłudze teatru w Jeleniej Górze i wtedy zobaczą.Do tego siedział w więzieniu(1948-1952) jako były AK-owiec.
Jak się skończył stalinizm w PRL w 1956, zrehabilitowano AK-owców w tym Szalawskiego. Aktor był z niego wybitny.Kunszt osiągalny dla nielicznych.Sam żałuję że nie mogłem go nigdy zobaczyć w teatrze.Pozdrawiam

bartimus

Nie do końca prawda. Szalawskiego niestety nie zdążono zrehabilitować. Komisja weryfikacyjna przy ZASPie czekała na wyrok sądu, a ten się nie spieszył. Szalawski odszedł w poczuciu niesprawiedliwości.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI, WIELKI AKTOR I CZŁOWIEK

A swoją drogą, czekam, może ktoś, kiedyś zechce nakręcić film o jego życiu, jako hołd za to co zrobił dla polski i polskiej kinematografii!

użytkownik usunięty
mamaja_2

Don Anzelmo w pierwszej "Selekcji".

mamaja_2

Bo to PRAWDZIWI aktorzy! Nie dość, że świetna aparycja i barwy głosów to jeszcze umieli grać!

Anusiak

Zgadzam się!

Anusiak

Nigdy nie sądziłem, że poprę Anusiaka, ale masz chłopie całkowitą rację.
Genialny, wielki aktor.

Anusiak

Donald Tusk swoich czasów

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones