Wong Liu Tsong

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/48930/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":44,"rate":7.25,"desc":"oceny"}}]
7,2
44 oceny gry aktorskiej
Anna May Wong I

Kiedy uczęszczała do Hollywood High School była modelką, wówczas również zainteresowała się filmem. Kiedy miała 14 lat, jej kuzyn James Wong wysłał jej zdjęcie do sławnego reżysera, co zaowocowało epizodem w filmie "Dinty" z 1920 roku. W 1921 dostała niewielkie role w dwóch obrazach: "Wstyd" i "Bits of Life". Wielkim przełomem w jej karierze filmowej okazał się "Złodziej z Bagdadu". W 1926 roku po roli w "A Trip to Chinatown" zyskała ogromną sławę. Potem pojawiła się jeszcze w kilku kolejnych filmach, które ugruntowały jej pozycję w Hollywood. Kiedy nadeszła era kina dźwiękowego Anna wyjechała do Europy. Po krótkim pobycie wróciła do USA i podpisała kontrakt z Paramount Studios. W 1932 roku zagrała w hicie "Szanghaj Ekspres" obok Marleny Dietrich i jej sława osiągnęła szczyty. Sześć lat później pojawiła się w produkcji "Dangerous to Know", która otrzymała bardzo dobre recenzje. Na początku lat 40. jej sława zaczęła przygasać. W 1943 roku zagrała tylko w jednym filmie, "Bombs Over Burma" i nie pojawiła się na szklanym ekranie aż do roli z 1949 roku w obrazie "Impact". Mniej więcej w tym samym czasie występowała w programie telewizyjnym "The Gallery of Madame Liu-Tsong". W 1960 roku zaczęła mieć problemy z sercem i zagrała w dwóch ostatnich filmach: "Dzikie niewiniątka" i "Portret w czerni". Nigdy nie wyszła za mąż. Zmarła na atak serca w Santa Monica (Kalifornia, USA). Miała 56 lat.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 stycznia 1905

data śmierci: 2 lutego 1961

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 170 cm

Zmarła na atak serca w Santa Monica (Kalifornia, USA). Została pochowana na cmentarzu Angelus Rosedale w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Desperacko pragnęła wcielić się w O-Lan w filmie "Ziemia błogosławiona", przeszła nawet próbne testy. Jednak producent Irving Thalberg nie był usatysfakcjonowany jej grą i ostatecznie angaż otrzymała Luise Rainer.
Została zaangażowana do roli madame Liang w filmie "Flower Drum Song", ale zmarła przed rozpoczęciem zdjęć. Ostatecznie w postać wcieliła się Juanita Hall.

forum osoby Anna May Wong

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum