Anna Polony 

Anna Władysława Polony

8,3
2 344 oceny gry aktorskiej
Anna Polony
Anna Polony urodziła się 21 stycznia 1939 w Krakowie. Swoje życie od początku związała z teatrem i filmwem. Ukończyła Wydział Aktorski (1960 r.) oraz Wydział Reżyserii Dramatu (1984 r.) w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Debiutowała (teatr) w 1959 roku na deskach Starego Teatru w utworze: "Wojny trojańskiej nie będzie" w reżyserii Jerzego Kaliszewskiego.
W roku 1964 na stałe pracowała na scenie Starego Teatru do 2002. Właśnie podczas tych lat tworzyła wspaniałe kreacje razem z reżyserem Konradem Swinarskim.
I tak przez pierwszą głośną rolę Orcio w "Nie-boskiej komedii" (1965) a następnie m.in. Claire w "Pokojówkach" (1966), Joas w "Sędziach" (1968) i Hermy w "Śnie nocy letniej" (1970) oraz w 1971 zagranie Dziewczyny Swinarskiego w "Żegnaj Judaszu" uczyniły ją aktorkę o ogólnopolskim rozgłosie. Po 1971 roku na temat Anny Polony były pisane same pochwały w prasie. W tym samym roku wystąpiła jeszcze w utworze "Wszystko dobre, co się dobrze skończy" (jako Helena) oraz w "Dziadach" A. Mickiewicza. Każda rola była nagrodzona wielkimi brawami i czcią ze strony widzów. Jej samo pojawienie się na scenie wywoływało przebudzenie u gości.
W roku 1973 zagrała m.in. w postać Zelki w "Marszu" Mieczysława Piotrowskiego, Racheli w "Weselu" (1977) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego oraz Dulskiej w "Z biegiem lat, z biegiem dni" (1978).
W roku 1974 zaczęła karierę reżyserską jej pierwsze przedstawienie, które stworzyła to "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona w Starym Teatrze. W też roku rozpoczęła także pracę dydaktyczną w krakowskiej szkole teatralnej.
Anna Polony to aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, która należy do grona wybitnych polskich artystów. Została odznaczona wieloma orderami, dyplomami i nagrodami zarówno za twórczość jak i działalność na rzecz innych.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 stycznia 1939

miejsce urodzenia: Kraków, Polska

Orzeł
Zdobyła Orzeł, 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Marek Walczewski (rozwód)
Otrzymała następujące odznaczenia państwowe:
- 1977 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 1979 r. - Odznaka Honorowa "Zasłużony Działacz Kultury";
- 1987 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2002 r. - Medal Komisji Edukacji Narodowej;
- 2003 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis";
- 2011 r. - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Polska), a w 1984 roku - Wydział Reżyserii Dramatu tej samej uczelni.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jej głos ma w sobie coś pięknego i prawdziwego! Daje 100% radości ze słuchania. Ogólnie bardzo fajna kobitka! Życzę jej duuuuuuuuuuużo zdrowia i wspaniałych ról do zagrania!

LUBIE JĄ W ROLACH SILNYCH TWARDYCH KOBIET KTÓRE WIEDZĄ CZEGO CHCĄ

uroczystości inauguracji roku akademickiego PWSZ Oświęcim -
http://www.youtube.com/watch?v=1uDwE_aru34

Uwaga! Kontakt z taką osobowością sceniczną może zakończyć się bolesnym poparzeniem. Prawdziwa definicja polskiego aktorstwa. Dla mnie Bogini. No i jeszcze ten Kraków. 10/10 punktów dla Pani. :))

tvp kultura styczeń 2014

użytkownik usunięty

W styczniu TVP Kultura proponuje "Miesiąc z Anną Polony"... we wtorki będzie można obejrzeć
spektakle teatralne z Jej udziałem, w tym słynną "Lekcję" Ionesco.