film

Dekalog VII

1988
55m
7,4 16 581
ocen
7,4 10 1 16581
6,8 12
ocen krytyków
Studentka opuszcza rodziców, porywając młodszą siostrę, która tak naprawdę jest jej córką. więcej mniej
Dekalog VII zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

"Dekalog, siedem", podobnie jak pozostałe części cyklu Krzysztofa Kieślowskiego, stanowi dalekie od stereotypu rozwinięcie jednego z dziesięciorga przykazań. Tym razem chodzi oczywiście o przykazanie siódme: "Nie kradnij". Niby nic prostszego, a jednak... "Czy można ukraść komuś swoją własność?" - pyta ustami bohaterki filmu reżyser i"Dekalog, siedem", podobnie jak pozostałe części cyklu Krzysztofa Kieślowskiego, stanowi dalekie od stereotypu rozwinięcie jednego z dziesięciorga przykazań. Tym razem chodzi oczywiście o przykazanie siódme: "Nie kradnij". Niby nic prostszego, a jednak... "Czy można ukraść komuś swoją własność?" - pyta ustami bohaterki filmu reżyser i sprawa natychmiast robi się etycznie niejednoznaczna. Rzecz komplikuje się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że owa "własność" to dziecko, o które walczą matka i babcia. Majka jest studentką. Jako bardzo młoda dziewczyna nierozważnie wplątała się w związek ze starszym, lecz nieodpowiedzialnym mężczyzną. Efektem była niepożądana ciąża i obawa przed skandalem. Z pomocą córce przyszła matka, Ewa, która po narodzinach wnuczki uznała ją za własną córkę. Minęło jednak trochę czasu i w Majce odezwały się rodzicielskie uczucia. Pragnie dostać swoje dziecko z powrotem. Obwinia matkę o kradzież. Ta jednak uważa, że w rzeczywistości wybawiła Majkę z poważnych kłopotów, a w dodatku zapewniła wnuczce spokojne, dostatnie dzieciństwo. Co więcej, Ewa również przywiązała się do dziecka i po prostu nie chce go oddać. W tej sytuacji Majka postanawia wykraść swą własność i wyjechać za granicę. Czy jednak ta psychicznie słaba, nie umiejąca pokierować własnym życiem dziewczyna zdoła urzeczywistnić swój zamiar? Siódma część cyklu Kieślowskiego podzieliła krytykę. Dla jednych była "najmniej przekonująca ze wszystkich", dla innych zaś wręcz przeciwnie: "oryginalna, subtelna, skłaniająca do głębokiej refleksji". Z jednej strony zarzucano fabule dziwaczność, z drugiej zaś widziano w niej przejmującą opowieść o okaleczonych wewnętrznie kobietach, które miłość popchnęła do zadawania sobie nawzajem bólu. Kieślowskiemu udało się pokazać paradoks, kiedy matka i babka, walcząc o dobro dziecka, tak naprawdę je krzywdzą. Miłość miesza się tu z egoizmem tak ściśle, że trudno je rozdzielić.

studio
Sender Freies Berlin (SFB) / Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska
inne tytuły
Ten Commandments 7
Thou Shalt Not Steal
więcej
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Warszawie i w Józefowie k. Otwocka (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

dekalog VII

ocenił(a) film na 10

Dekalog zawsze będzie wielką serią. Doskonały i głęboki.

Czerwony Kapturek

ocenił(a) film na 8

Spotkałam się z ciekawą interpretacją postaci małej Ani. Przez cały film ubierana jest na czerwono. W przedszkolu ma na sobie czerwoną sukienkę, na przedstawieniu czerwony sweterek, a w podróży czerwony płaszczyk. Ponad to mała boi się wilków. Niemal każdej nocy krzyczy z tego powodu przez sen. Rzeczywiście kojarzy się...

więcej

Czy kogoś z Was jak mnie irytowała Berełkowska w roli Majki ? Im dłużej oglądałam tym gorzej znosiłam to jej ględzenie i wyraz twarzy. Może zagrała świetnie, nie wiem, ale na mój odbiór nieco irytująco.

Artur Barciś

ocenił(a) film na 6

Nikt nie wie w którym momencie pojawia się w filmie ale średnią ma 8,7... I to w dodatku lepszą niż mają głowni bohaterowie.

Barciś

ocenił(a) film na 9

gdzie w tej części pojawia się Barciś? kompletnie o nim zapomniałem i dopiero po wymienieniu go w napisach końcowych zacząłem się zastanawiać, gdzie on był. Nie zauważyłem go w żadnej scenie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones