Anthony LaPaglia 

Anthony M. LaPaglia

7,1
2 582 oceny gry aktorskiej
Anthony LaPaglia
Anthony LaPaglia jest znany ze swych pełnych pasji, wzruszających kreacji dla filmu, teatru i telewizji. Nauczyciel, hydraulik, masażysta, budowlaniec to nie role, w które się wcielał, ale zawody, które wykonywał zanim poważnie zabrał się za aktorstwo. "To, że zacząłem grać w filmach, do dziś uważam za duży przypadek. Po prostu w teatrze mieli wolny etat! Na szczęście jestem na tyle elastyczny, że szybko udało mi się zmienić branżę. Niedługo potem, okazało się, że szukają aktorów do serialu telewizyjnego. A ponieważ zdążyłem wypracować sobie już pewien warsztat, natychmiast się zgłosiłem. Połowa sukcesu to bezczelność i pewność siebie!"- żartuje Anthony LaPaglia. Dziś jego praca jest wysoko ceniona i nie musi już polować na wolny etat. To reżyserowie polują na niego. Zauroczył widzów swą rolą Steve'a Dee w komedii Alana Aldy "Betsy's Wedding". Jego kreacja w niezależnym filmie "Bulletproof Heart" wywołała jednogłośny entuzjazm na festiwalu filmowym w Cannes i The Toronto International Film Festival. Pojawił się na Broadwayu w bardzo ciepło przyjętej przez widzów adaptacji sztuki Arthura Millera "A View From The Bridge". Za swą rolę LaPaglia otrzymał nagrodę Tony za najlepszą rolę pierwszoplanową, The Drama Desk Award i Outer Critics Award. Przełomową rolą w jego karierze teatralnej okazała się kreacja w komedii "Bouncers", gdzie aktor zagrał 8 z trzydziestu postaci. Z długiej listy jego ról teatralnych wymienić można role w: "Northeast Local" i "The Rose Tattoo", za którą otrzymał nominację do nagrody za wyjątkowe osiągnięcie sceniczne. Duże zainteresowanie wywołał również występ w "On the Open Road" w Teatrze Publicznym Josepha Pappa. W 1997 roku LaPaglia zagrał w chwalonym przez krytyków serialu Stevena Bochco "Murder One" rolę utalentowanego prawnika - obrońcę, Jamesa Wylera. Do innych ról telewizyjnych należą: "Keeper of the City" i "The Criminal Justice" (1990), za którą dostał nominację do CableACE Award. Wystąpił również wraz z Embeth Davidtz w "Garden of Redemption". Zagrał również Jima Valvano w filmie CBS "Never Give Up: The Jimmy V Story". Grywa z największymi aktorami kina amerykańskiego i w tej chwili jest ceniony na równi z nimi. "Bardzo mi to wszystko schlebia, ale jestem zdania, że nigdy nie można czuć się zbyt pewnie. Kiedy aktor osiada na laurach, łączy się to zazwyczaj z końcem kariery. A mnie jest dobrze z tym co robię...". Jego młodszy brat Jonathan LaPaglia jest także aktorem.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 stycznia 1959

miejsce urodzenia: Adelajda, Australia

wzrost: 178 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 4 inne nagrody oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Cherie Michan (rozwód); 2. Gia Carides (11.09.1998 - 15.06.2016, rozwód), córka Bridget (ur. 2003); Alexandra Henkel (od 28.04.2018)
W filmie Sama Mendesa "Droga do zatracenia" zagrał Ala Capone, ale wszystkie sceny z jego udziałem zostały usunięte z filmu.
Aktor został kontuzjowany w ramię podczas sceny eksplozji na planie filmu 'Balibo' (2008). Urządzenie naśladujące dźwięki broni palnej miało wystrzelić w przeciwnym kierunku, natomiast wybuchło w rękach Anthonego.
Ma dwóch młodszych braci: Jonathana i Michaela.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

przynajmniej w Nawrocie depresji gangstera (a w fotach na Filmweb choćby na zdjęciu 17)

Podobny jest do Liroya

Pewnie pluje sobie w brodę, że jej nie przyjął;). Gandolfini dzięki tej roli stał się nieśmiertelny.

Polecicie jakiś film z nim, w którym gra w miarę główną rolę, a nie drugoplanową? Bo często w filmach jest go po prostu niewiele.

o znanym awanturniku, Kamilu Durczoku

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones