Apichatpong Weerasethakul 

7,3
198 ocen pracy reżysera
Apichatpong Weerasethakul
Apichatpong Weerasethakul urodził się 16 lipca 1970 roku w Bangkoku. Dorastał w Khon Kaen w północno-wschodniej Tajlandii. Oboje rodzice byli lekarzami i pracowali w miejscowym szpitalu. Uczęszczał na Khon Kaen University, gdzie w 1994 roku ukończył studia licencjackie na wydziale architektury. Ukończył The School of Art Institute w Chicago, otrzymując w 1997 r. tytuł magistra sztuk pięknych w produkcji filmowej. Pierwsze filmy krótkometrażowe zaczął realizować na początku lat 90'tych. W 2000 roku ukończył swój pierwszy film pełnometrażowy "Dokfa nai meuman". Dokument, łączący materiały dokumentalne z zaimprowizowaną narracją, pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach i otrzymał entuzjastyczne recenzje. Weerasethakul za pośrednictwem firmy producenckiej Kick the Machine, którą założył w 1999 roku promuje nie tylko własne produkcje, ale też eksperymentalne i niezależne dzieła innych twórców. Dwa jego filmy, "Skrajne żądze" w 2002 roku i "Choroba tropikalna" w 2004, zostały nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2005 roku pracował jako konsultant Tsunami Digital Short Films. Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki Tajlandji powstało 13 krótkich filmów, jako hołd pamięci ofiar tsunami, wywołanego podwodnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Tajlandię w 2004 roku. Jego film nosił tytuł "Ghost of Asia". W 2006 roku wydał film fabularny "Światło stulecia", którego premiera miała miejsce na 63. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Był nominowany do Złotego Lwa w konkursie głównym. Obraz został usunięty z dystrybucji w Tajlandii, gdyż reżyser nie zgodził się na żądanie cenzorów usunąć z niego czterech scen. Jego najnowszy pełnometrażowy obraz "Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia" zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2010 roku.

Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 lipca 1970

miejsce urodzenia: Bangkok, Tajlandia

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 5 innych nagród oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Członek jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2008 roku.
Ukończył w 1994 roku studia architektoniczne na Uniwersytecie Khon Kaen (Tajlandia).
W 2012 roku był przewodniczącym jury konkursu międzynarodowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno (Szwajcaria).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie swoje propozycje.

jw

W raz z "Inland Empire" Lyncha, filmy Weerasethakula są prawdopodobnie jedynymi z XXI wieku, które nie mają żadnych odpowiedników z przeszłości. Jest to zupełnie nowy język kinowy. Najbardziej polecam "Światło stulecia", ale jego dwa poprzedniki są niemniej oryginalne.

Kosztem m.in. Mike'a Leigh. Chyba czas się nim zainteresować.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones