Ari Folman 

7,7
109 ocen pracy reżysera
Ari Folman
Ari Forman, izraelski reżyser filmowy i scenarzysta, urodził się w 1962 roku w Hajfie, w rodzinie Żydów pochodzących z Polski. Na początku lat osiemdziesiątych służył w armii izraelskiej. Brał udział w wojnie na terenie Libanu. Był członkiem oddziałów otaczających obóz uchodźców podczas masakry w Sabra i Shatila. Wspomnienia z tego okresu stanowią kanwę scenariusza jego głośnego animowanego filmu dokumentalnego "Walc z Baszirem". Obraz zrealizowany jest w formie dialogów reżysera z przyjaciółmi, którzy razem z nim brali udział w walkach w Bejrucie. Film zdobył wiele nagród, w tym Złoty Glob oraz nominację do Oscara. Obie w kategorii najlepszy film zagraniczny. Wcześniej kręcił również filmy fabularne, takie jak "Made in Israel", "Materia odpowiedzialna za miłość", czy "Klara cudotwórczyni".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 grudnia 1962

miejsce urodzenia: Hajfa, Izrael

Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Zdobył Europejska Nagroda Filmowa (od 1997), 7 innych nagród oraz 17 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 2008 roku był członkiem jury obradującego podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (Czechy).
W 2011 roku był przewodniczącym jury na 17. Festiwalu Filmowym w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina).
W 2012 roku był członkiem jury na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (Włochy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Przed chwilą w "Kocham kino" był z nim wywiad. Powiedział, że jego następnym projektem będzie ekranizacja "Kongresu futurologicznego" Lema. Ma to być w połowie animacja, w połowie normalny film. Uwielbiam Lema, mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie.

Zaraz, zaraz? Wygląda jak bohater swojego dzieła, prawda?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones