Bogdan Stupka 

8,3
2 114 ocen gry aktorskiej
Bogdan Stupka
Bogdan Stupka urodził się 27 sierpnia 1941 roku pod Lwowem, zmarł 22 lipca 2012 w Kijowie. Studiował filologię ukraińską na Uniwersytecie we Lwowie, a później kontynuował studia w Szkole Teatralnej we Lwowie i w Instytucie Teatralnym w Kijowie. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych aktorów ukraińskich. Jedną z najbardziej znanych kreacji teatralnych aktora jest rola Tewiego Mleczarza w sztuce Scholem Aleiehema na podstawie której powstał znany amerykański musical "Skrzypek na dachu". Od roku 1978 jest aktorem Teatru Narodowego im. I. Franco w Kijowie. Zagrał w siedemdziesięciu filmach, niektóre z nich przeszły do historii kina europejskiego, "Cienie zapomnianych przodków", "Kamienna dusza", "Rodzina Kajdasza". Sztuki teatralne, w których występuje Stupka obejmują role szekspirowskie, fredrowskie, dzieła autorów ukraińskich, oraz role w sztukach Gogola. Sztukę "Pamiętnik Wariata" według Gogola, Bogdan Stupka przedstawiał w teatrze w La MaMa w Nowym Yorku, na najważniejszych scenach Chicago, Detroit, Filadelfii i Waszyngtonu oraz na scenach europejskich. W przedstawieniach występował również jego syn Ostap Stupka. W lutym 2000 został ministrem kultury Ukrainy.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 sierpnia 1941

data śmierci: 22 lipca 2012

miejsce urodzenia: Kulików, ZSRR, (obecnie Ukraina)

żona Larisa Semjenowna, syn Ostap (ur. 1967)
Studiował filologię ukraińską na Uniwersytecie we Lwowie. Kontynuował studia w Szkole Teatralnej we Lwowie i w Instytucie Teatralnym w Kijowie.
Zmarł w Kijowie (Ukraina).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W ,,Starej baśni'' zagrał najważniejszą rolę-Popiela(Chwostka), a nie został wymieniony w obsadzie. Przecież Popiel był jednym z pierwszych królów Lechii, a ludzie wcale go nie znają.

Nikt by nie lepiej nie zagrał !

Wspaniały aktor!

niepowtarzalny gość nigdy i nikt tak nie oddał dramatyzmu postaci czołem bijmy dla
kunsztu
aktora cześć.......

Bohdan Stupka grał Konstantego w filmie "Serce na dłoni". To ważna rola, warto ją dopisać dio filmografii tego aktora.