film

Ogniem i mieczem

1999
2 godz. 55 min.
6,9 129 981
ocen
6,9 10 1 129981
5,2 14
ocen krytyków
Adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza. XVII wiek, na Kresach Wschodnich zbliża się wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozakami. więcej mniej
Ogniem i mieczem zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Orzeł
Film zdobył 2 nagrody Orzeł, 6 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Film jest adaptacją pierwszej części trylogii Henryka Sienkiewicza, która opowiada o wielkich namiętnościach - miłości i nienawiści, zazdrości i żądzy władzy. Kresy Wschodnie, XVII w. Zbliża się wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozaczyzną. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), żołnierz chorągwi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego (AndrzejFilm jest adaptacją pierwszej części trylogii Henryka Sienkiewicza, która opowiada o wielkich namiętnościach - miłości i nienawiści, zazdrości i żądzy władzy. Kresy Wschodnie, XVII w. Zbliża się wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozaczyzną. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), żołnierz chorągwi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego (Andrzej Seweryn), wraca z Krymu i przypadkiem uwalnia z rąk opryszków dowódcę Kozaków, Bohdana Chmielnickiego (Bogdan Stupka). Wracając do Łubniów, pomaga Helenie Kurcewiczównie (Izabella Scorupco) i zakochuje się w niej na umór. Nie wie jednak, że kobieta została już obiecana innemu mężczyźnie, Bohunowi (Aleksandr Domogarow).

na podstawie
dystrybucja
Syrena EG
studio
Agencja Produkcji Filmowej (koprodukcja) / Kredyt Bank PBI S.A. (I) (współudział) / Okocimskie Zakłady Piwowarskie S.A. (koprodukcja) / więcej
tytuł oryg.
Ogniem i mieczem
inne tytuły
With Fire and Sword USA
Fire & Sword A Nation at War Wielka Brytania
więcej
Pierwotnie rolę Bohuna miał zagrać Bogusław Linda, zrezygnował jednak, aby wcielić się w postać księdza Robaka w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy.
Pierwotnie rolę Rzędziana miał zagrać Cezary Pazura. Aktor jednak odmówił, ponieważ był zajęty pracą nad "13 posterunkiem". Ostatecznie angaż otrzymał Wojciech Malajkat.
Jan Prochyra zabiegał o rolę Jana Onufrego Zagłoby.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych