Aleksander Głowacki

[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/804888/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":91,"rate":8.923076923076923,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
8,9
91 ocen materiałów do scenariusza
Bolesław Prus
Bolesław Prus urodził się w zaborze rosyjskim w Hrubieszowie. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Mając szesnaście lat wziął udział w powstaniu styczniowym. Zadebiutował w 1864 roku, publikując wiersz w polskojęzycznym tygodniku. W wyniku represji popowstaniowych sąd wojskowy pozbawił go szlachectwa. W 1866 roku Prus ukończył gimnazjum w Lublinie. Przez trzy lata studiował w szkole Głównej w Warszawie, naukę przerwał ze względów finansowych. Następnie przez rok studiował w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach, gdzie popadł w konflikt z rosyjskim wykładowcą. Życie zmusiło go do imania się różnych zawodów. W 1871 roku przetłumaczył "Logikę" J.S. Milla. Następnie publikował artykuły o tematyce społecznej, popularnonaukowe, teksty satyryczne, humoreski, felietony i reportaże. W 1875 roku Prus ożenił się z Oktawią Trembińską. Zmarł na atak serca w wieku 64 lat.

W swojej publicystyce poruszał tematy polityczne i społeczne, czym przyciągał uwagę warszawskich czytelników. Twórczość Prusa opisywała losy obywateli w społeczeństwie wczesnokapitalistycznym. Pisarz wnikliwie obserwował zjawiska społeczno-gospodarcze. Szereg nowel Prusa na trwałe weszło do kanonu literatury polskiej ("Powracająca fala", "Antek", "Katarynka", "Kamizelka", "Z legend dawnego Egiptu"). Wielokrotnie wznawiano jego powieści: "Anielka", "Placówka", "Lalka", "Emancypantki", "Faraon". Kilka dzieł Prusa zekranizowano, m.in. "Faraona" i "Lalkę". Bolesław Prus to pseudonim pisarza, nowelista właściwie nazywał się Aleksander Głowacki herbu Prus.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 sierpnia 1847

data śmierci: 19 maja 1912

miejsce urodzenia: Hrubieszów, Rosja , (obecnie Polska)

żona Oktawia Trembińska (od 14.01.1875)
Zmarł na atak serca w Warszawie (Imperium Rosyjskie, obecnie Polska) Został tam pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Na jego pomniku, wykonanym przez rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego, znajduje się napis "Serce serc".
Jego żona, Oktawia Trembińska, była jego daleką kuzynką ze strony matki.
Pisarz cierpiał na agorafobię (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni), która była skutkiem pobytu w więzieniu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych