film

Faraon

1965
3 godz.
7,4 17 723
oceny
7,4 10 1 17723
6,9 12
ocen krytyków
Ramzes, następca tronu Egiptu, zmaga się z nieprzychylnymi mu, lecz mającymi wielkie wpływy, kapłanami. więcej mniej
Faraon zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złota Kaczka
Film zdobył nagrodę Złota Kaczka oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Pochód udającej się na manewry armii młodego Ramzesa (Jerzy Zelnik) zostaje zatrzymany przez kapłana Herhora (Piotr Pawłowski), który dostrzegł walczące na piasku skarabeusze - święte wizerunki boga słońca Amona. By ominąć żuki, oddziały muszą przejść przez kanał będący owocem morderczej pracy niewolnika - fellacha. Ramzes na próżno staraPochód udającej się na manewry armii młodego Ramzesa (Jerzy Zelnik) zostaje zatrzymany przez kapłana Herhora (Piotr Pawłowski), który dostrzegł walczące na piasku skarabeusze - święte wizerunki boga słońca Amona. By ominąć żuki, oddziały muszą przejść przez kanał będący owocem morderczej pracy niewolnika - fellacha. Ramzes na próżno stara się przeciwstawić poleceniom kapłana. Rozwścieczony swoją bezsilnością oddala się. W czasie samotnej wędrówki spotyka piękną Żydówkę, Sarę (Krystyna Mikołajewska). Zauroczony jej urodą obiecuje zabrać ją do pałacu. Herhor zdając raport panującemu faraonowi-ojcu (Andrzej Girtler) sugeruje, że syn nie dojrzał jeszcze do objęcia dowództwa armii. Młody książę po raz kolejny doświadcza, jak silna jest władza kapłanów. Odsunięty od spraw państwowych spędza czas na jałowych zabawach, ciągle popada w finansowe tarapaty, przez co musi zapożyczać się u Fenicjan. Gdy Sara rodzi mu syna, królowa Nikotris (Wiesława Mazurkiewicz) i Herhor postanawiają, że dziecko wychowane zostanie w wierze mojżeszowej, tak by nigdy nie mogło rościć pretensji do tronu. Tymczasem kapłani przygotowują niekorzystny dla Egiptu traktat pokojowy z Asyrią. Zaniepokojeni tym kupcy feniccy zaczynają popierać Ramzesa, który otwarcie głosi konieczność wojny z Asyrią.

na podstawie
Bolesław Prus (powieść)
studio
Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg.
Faraon
inne tytuły
Pharaoh Miedzynarodowe
więcej
Mariusz Gorczyński brał udział w zdjęciach próbnych do roli Tutmozisa.
Do roli Ramzesa brany był pod uwagę Roman Wilhelmi, który wziął udział w zdjęciach próbnych do tego filmu.
Specjalnie na potrzeby filmu pod Bucharą (ZSRR, obecnie Uzbekistan) wybudowano miasteczko filmowe składające się z warsztatów, chłodni, stajni oraz magazynów.
Wielką niesprawiedliwością skończyła się nominacja do Oscara arcydzieła Kawalerowicza w 1966 roku. Jego "Faraon" (1965) najzupełniej zasłużenie powinien był statuetkę zgarnąć. Od premiery minęło już ponad 40 lat, a film wciąż wzrusza, cieszy oczy (kreacją Krystyny Mikołajewskiej, przypadkowo spotkanej przez Zelnika w czasie wyprawy wojennej) i... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych