Robert Creel Davis

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/41484/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":687,"rate":8.28966521106259,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/41484/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":3,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/41484/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
8,3
687 ocen gry aktorskiej
Brad Davis I
Brad Davis, właściwie Robert Creel Davis, urodził się 6 listopada 1949 roku w Tallahassee (Floryda, USA). Po ukończeniu szkoły średniej przeniósł się do Georgii, z postanowieniem rozpoczęcia kariery aktorskiej. Pod koniec lat 70. występował na deskach nowojorskiego off-Broadway'u i studiował na Academy of Dramatic Arts. Przed kamerę telewizyjną po raz pierwszy trafił w 1972 roku, występując jako Del Berry, w kryminale "Ulice San Francisco" z Karlem Maldenem i Michaelem Douglasem. W 1976 roku zagrał w dramacie telewizyjnym "Sybil", u boku Sally Field, a w 1977, w serialu "Korzenie", na podstawie książki afroamerykańskiego pisarza Alexa Haley'a.

W 1978 roku zagrał rolę swojego życia, w dramacie Alana Parkera - "Midnight Express". Film rozpoczyna się od obławy na tureckim lotnisku, podczas której grany przez Davisa bohater zostaje przyłapany na posiadaniu narkotyków. Trafia do więzienia, w którym skazani i oczekujący na rozprawy są traktowani w nieludzki, wręcz zbrodniczy sposób. Tytuł oznaczał w slangu umysłowy "odlot", jakiego doznawali wszyscy przebywający dłużej w więziennych murach. Rzadko zdarza się, żeby aktor zagrał tak bardzo fizycznie swoją rolę, odsłaniając się jako człowiek i wnikając w nią całym swoim charakterem. Rola Bill'a Hayes'a została uhonorowana Złotym Globem za debiut na dużym ekranie i nominacją do BAFTY.

Później pojawiał się w udanych produkcjach, np. w obsypanym Oscarami dramacie "Rydwany ognia" czy komedii Percy'ego Adlona "Rozalka idzie na zakupy". Jednak już nigdy więcej nie zagrał podobnie wielkiej roli jak ta w "Midnight Express".

W 1979 roku Davis zaraził się AIDS, co utrzymywał w sekrecie. Kilka lat później przyznał się do swej choroby i został aktywistą, działającym na rzecz zwalczania AIDS. 8 września 1991 roku przegrał walkę z chorobą. Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) w wieku 41 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 6 listopada 1949

data śmierci: 8 września 1991

miejsce urodzenia: Tallahassee, Floryda, USA

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Susan Bluestein (od 29.12.1976 do jego śmierci), córka Alexandra
W 1979 roku zaraził się AIDS albo wskutek wstrzyknięcia sobie kokainy brudną strzykawką albo przez heteroseksualny kontakt płciowy.
Brat aktora Gene'a Davisa.
Zmarł na AIDS w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych