Michael Kirk Douglas

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/165/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":30000,"rate":8.2276,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/165/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":352,"rate":7.8664772727272725,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/165/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":32,"rate":8.21875,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/165/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":11,"rate":8.909090909090908,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/165/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":8,"rate":8.75,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,2
30 000 ocen gry aktorskiej
Michael Douglas I
Uznany gwiazdor hollywoodzki, pełniący w przemyśle filmowym także rolę producenta. Syn słynnego aktora amerykańskiego, Kirka Douglasa. Karierę zaczynał jako asystent reżysera w filmach swojego ojca z lat 60-tych. Pojawiał się w kilku typowych produkcjach, grając postaci młodych idealistów - wystąpił m.in. w "Cześć, bohaterze!", "Adam o szóstej rano." oraz w telewizyjnym serialu o policjantach, "Ulice San Francisco" Karla Maldena, za co otrzymał nominację do Złotego Globu.

Zadebiutował jako producent przy filmie "Lot nad kukułczym gniazdem" Milosa Formana, który to obraz wszedł do kanonu kina kultowego i zdobył pięć Oscarów, w tym nagrodę za najlepszy film, co przyniosło Douglasowi znaczny rozgłos. Następnie połączył siły z Jane Fondą przy produkcji "Chińskiego syndromu", w którym zagrał też postać Richarda Adamsa. Zanim wystąpił w filmie "Miłość, szmaragd i krokodyl" rozpoznawany był bardziej jako producent, niż aktor. Dopiero rola Jacka Coltona, podróżnika wplątującego się w widowiskowe awantury w "Miłości..." zyskała mu popularność wśród szerokiej widowni. W 1985 roku powstał sequel tej sympatycznej komedii, pt. "Klejnot Nilu", w którym Douglas stworzył świetne trio z Kathleen Turner oraz Dannym DeVito. To samo grono aktorów współpracowało przy czarnej komedii opowiadającej o rozwodzie, "Wojna państwa Rose".

Rok 1988 przyniósł Douglasowi nagrodę Złotego Globu oraz Oscara dla najlepszego aktora za rolę Gordona Gekko w dramacie Olivera Stone'a "Wall Street". W tym samym roku Douglas założył Stonebridge Entertainment, firmę, która wyprodukowała m. in. "Linię życia" Joela Schumachera. Aktor ma w swoim dorobku filmy uznawane za obrazoburcze i politycznie niepoprawne, zwłaszcza "Nagi instynkt" z Sharon Stone - śmiały thriller, utrzymany w stylistyce wizualnej Paula Verhoevena oraz "Upadek" Joela Schumachera, stanowiący wnikliwy komentarz społeczny do sytuacji we współczesnej Ameryce.

Kolejnym filmem (po "Nagim instynkcie"), w którym Douglas staje się ofiarą przebiegłej i niebezpiecznej kobiety jest obraz "W sieci", oparty na bestsellerowej powieści Michaela Crichtona i opowiadający historię mężczyzny molestowanego seksualnie przez swoją szefową, którą gra Demi Moore.
Całkowicie odmienną kreację stworzył w uroczej komedii "Miłość w Białym Domu" Roba Reinera, w której wystąpił wraz z Annette Bening i Michaelem J. Foxem oraz w remake'u słynnego "M jak Morderca" Alfreda Hitchcocka z roku 1954, zatytułowanym "Morderstwo doskonałe".

W 2000 roku Douglas sfinalizował rozwód z Diandrą Luker, która była jego żoną przez 22 lata. Obecnie związał się z dużo od siebie młodszą aktorką, Catheriną Zeta-Jones. Mają syna, Dylana Michaela.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 września 1944

miejsce urodzenia: New Brunswick, New Jersey, USA

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 16 innych nagród i 32 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film Wall Street w roku 1988 Oscar Najlepszy film za film Lot nad kukułczym gniazdem w roku 1976 wraz z: Saul Zaentz Złoty Glob Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu za serial The Kominsky Method w roku 2019 Złoty Glob Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Wielki Liberace w roku 2014 Złoty Glob Najlepszy aktor w dramacie za film Wall Street w roku 1988 Emmy Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Wielki Liberace w roku 2013 Satelita Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Wielki Liberace w roku 2014 Złoty Satelita Najlepszy aktor w komedii lub musicalu za film Cudowni chłopcy w roku 2001 Aktor Najlepszy aktor w filmie telewizyjnym lub miniserialu za film Wielki Liberace w roku 2014 Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski za film Traffic w roku 2001 wraz z: James Brolin, Steven Bauer, Tomas Milian, Amy Irving, Miguel Ferrer, Peter Riegert, Albert Finney, Jacob Vargas, Benjamin Bratt, Dennis Quaid, Clifton Collins Jr., Erika Christensen, Topher Grace, D.W. Moffett, Benicio del Toro, Don Cheadle, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán
dwukrotnie żonaty: 1. Diandra Luker (20.03.1977 - 01.06.2000, rozwód), syn Cameron Morrell (ur. 13.12.1978); 2. Catherine Zeta-Jones (od 18.11.2000), 2 dzieci: Dylan Michael (ur. 08.08.2000) i Carys Zeta (ur. 20.04.2003)
Jego rodzicami są aktorzy Kirk i Diana Douglas.
Miał zagrać w filmie "Wyspa piratów", jednak zrezygnował, twierdząc, że postać grana przez Geenę Davies została rozbudowana kosztem jego bohatera.
W 1975 roku zrezygnował z grania w serialu "Ulice San Francisco", aby wyprodukować film "Lot nad kukułczym gniazdem".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych