Bruce Lee I

Lee Jun Fan

8,9
3 009 ocen gry aktorskiej
Bruce Lee I
Urodził się w Ameryce, w rodzinie chińskich emigrantów. Od najmłodszych lat brał udział w przedstawieniach teatralnych, grał w filmach i uczył się sztuk walki. Po powrocie do Hongkongu, Bruce jako kilkunastoletni chłopak wstąpił do młodzieżowego gangu. W USA, do których rodzice wysłali go na studia, założył głośną szkołę kung fu. Karierę filmową rozpoczął jednak nie w Hollywood, ale w swojej ojczyźnie. Filmy, w których zagrał, to m.in. "Wściekła Pięść", "Wejście Smoka", "Droga Smoka", "Wielki szef". Bruce Lee był niekwestionowanym mistrzem kung fu, guru dla tysięcy młodych ludzi na całym świecie. Mówiło się o nim, że jest niepokonany - znał wszystkie wschodnie techniki walki, a sam był twórcą oryginalnego stylu Jeet Kune Do.
Podobno powiedział kiedyś: "Gdybym nie został gwiazdorem filmowym, byłbym z pewnością gangsterem".
Zmarł 20 lipca 1973 roku. W jaki sposób, tego tak do końca nie wiadomo. Podobno zażył doustnie haszysz i właśnie od tego zginął. Inna, jeszcze mniej prawdopodobna legenda głosi, iż został skrytobójczo zamordowany przez wysłannika tajnej rady klasztorów w zemście za publiczne ujawnianie tajników starochińskiej sztuki walki. Zabójca miał użyć "ciosu opóźnionego", zadanego według legendarnych reguł "wibrującej dłoni", którego skutek ujawnia się dopiero po pewnym czasie.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 27 listopada 1940

data śmierci: 20 lipca 1973

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 171 cm

żona Linda Lee Cadwell (17.08.1964 - 20.07.1973, jego śmierć), 2 dzieci: syn Brandon Lee (ur. 01.02.1965 - 31.03.1993), córka Shannon Lee (ur. 19.04.1969)
Warner Bros. zamierzał wypłacać mu 100 tys. dolarów rocznie do końca życia jego i jego żony, gdyby aktor zgodził się zagrać w filmie tej wytwórni.
Dwa miesiące przed śmiercią, dokładnie 10 maja 1973 roku, w czasie pracy nad udźwiękowieniem "Wejścia Smoka" stracił przytomność. Był bardzo bliski śmierci, nie reagował na żadne bodźce, a ciałem wstrząsały silne konwulsje. Świadomość odzyskał po 30 minutach, a mowę jeszcze później. Lekarze stwierdzili u niego początki epilepsji wywołanej najprawdopodobniej urazem mózgu, którego być może uległ w czasie walk. Przypisano mu leki w razie wystąpienia ataków. Kolejna z hipotez na temat jego śmierci poddaje wątpliwości epilepsję Bruce'a. Eksperci twierdzą, że to stosowane przez niego leki przeciwepileptyczne w połączeniu ze środkiem nasennym i alkoholem stały się powodem śmiertelnego szoku.
Jest autorem sztuki walki nazywanej Jeet Kune Do.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ciekawostki w formie cytatów -- życzę miłej lektury....


Herb Jackson - “Bruce’a interesowało bycie tak silnym jak tylko możliwe”.

James Coburn - “Pewnego dnia Bruce i ja trenowaliśmy na moim patio. Ćwiczyliśmy boczne kopnięcia w ogromny wór, który ważył ok. 150 funtów (ok. 70 kg). Bruce spojrzał na niego i...

Chociaż jego kariera była niestety tak krótka to i tak zapisał się w historii kina na zawsze! Ta moda na trenowanie karate, te zabawy z nunczako przez całe rzesze młodych ludzi, to wszystko zasługa Bruce`a. Do tego miał to coś, tę charyzmę, to spojrzenie... no i ta szybkość, naprawdę MISTRZ! Odszedł zdecydowanie za...

żaden tam Jet Li, Chuck Norris, Van Damme i inni nigdy mu nie dorównają, szkoda że tak szybko odszedł. krążą legendy
, że podobno to wysłany mistrz z szaolin miał go ukarać ciosem śmierci za zdradzenie tajnik kung -fu ale jak mówię to są
legendy na temat jego śmierci

bruceleex.pl.tl/

Newsy, biografia, kalendarium, filmografia, dokumenty, telewizja, kariera dzieciństwa, gra śmierci, galeria, ślub, książki, tao, gazeta, jeet kune do, śmierć, wing chun, księga gości i dział download.

W dziale download znajdują się seriale, oraz film Bruce'a z dzieciństwa.

Wpisz się do księgi...

więcej

Kiedyś na liście filmów danego aktora wyświetlały się po prawej stronie oceny tych filmów. Nie mówcie mi, że nie ma takiej możliwości bo to by było wręcz żałosne...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones