Bruce Lee I

Lee Jun Fan

8,9
2 628 ocen gry aktorskiej
Bruce Lee I
Urodził się w Ameryce, w rodzinie chińskich emigrantów. Od najmłodszych lat brał udział w przedstawieniach teatralnych, grał w filmach i uczył się sztuk walki. Po powrocie do Hongkongu, Bruce jako kilkunastoletni chłopak wstąpił do młodzieżowego gangu. W USA, do których rodzice wysłali go na studia, założył głośną szkołę kung fu. Karierę filmową rozpoczął jednak nie w Hollywood, ale w swojej ojczyźnie. Filmy, w których zagrał, to m.in. "Wściekła Pięść", "Wejście Smoka", "Droga Smoka", "Wielki szef". Bruce Lee był niekwestionowanym mistrzem kung fu, guru dla tysięcy młodych ludzi na całym świecie. Mówiło się o nim, że jest niepokonany - znał wszystkie wschodnie techniki walki, a sam był twórcą oryginalnego stylu Jeet Kune Do.
Podobno powiedział kiedyś: "Gdybym nie został gwiazdorem filmowym, byłbym z pewnością gangsterem".
Zmarł 20 lipca 1973 roku. W jaki sposób, tego tak do końca nie wiadomo. Podobno zażył doustnie haszysz i właśnie od tego zginął. Inna, jeszcze mniej prawdopodobna legenda głosi, iż został skrytobójczo zamordowany przez wysłannika tajnej rady klasztorów w zemście za publiczne ujawnianie tajników starochińskiej sztuki walki. Zabójca miał użyć "ciosu opóźnionego", zadanego według legendarnych reguł "wibrującej dłoni", którego skutek ujawnia się dopiero po pewnym czasie.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 listopada 1940

data śmierci: 20 lipca 1973

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 171 cm

żona Linda Lee Cadwell (17.08.1964 - 20.07.1973, jego śmierć), 2 dzieci: syn Brandon Lee (ur. 01.02.1965 - 31.03.1993), córka Shannon Lee (ur. 19.04.1969)
Warner Bros. zamierzał wypłacać mu 100 tys. dolarów rocznie do końca życia jego i jego żony, gdyby aktor zgodził się zagrać w filmie tej wytwórni.
Dwa miesiące przed śmiercią, dokładnie 10 maja 1973 roku, w czasie pracy nad udźwiękowieniem "Wejścia Smoka" stracił przytomność. Był bardzo bliski śmierci, nie reagował na żadne bodźce, a ciałem wstrząsały silne konwulsje. Świadomość odzyskał po 30 minutach, a mowę jeszcze później. Lekarze stwierdzili u niego początki epilepsji wywołanej najprawdopodobniej urazem mózgu, którego być może uległ w czasie walk. Przypisano mu leki w razie wystąpienia ataków. Kolejna z hipotez na temat jego śmierci poddaje wątpliwości epilepsję Bruce'a. Eksperci twierdzą, że to stosowane przez niego leki przeciwepileptyczne w połączeniu ze środkiem nasennym i alkoholem stały się powodem śmiertelnego szoku.
Jest autorem sztuki walki nazywanej Jeet Kune Do.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych