Cameron Crowe I

Cameron Bruce Crowe

6,8
741 ocen scenariuszy
Cameron Crowe I
Napisał, wyreżyserował i wyprodukował przychylnie przyjęty przez krytyków "U progu sławy", komediowy, na poły biograficzny film opowiadający o perypetiach nastoletniego reportera, który bierze udział w trasie koncertowej zdobywającego sławę zespołu rockowego Stillwater. Rzecz dzieje się około 1973 roku. Film ten znalazł się na ponad 150. listach "Najlepszych Dziesięciu Filmach Roku", przyniósł Cameronowi Crowe Oscara za rok 2000 w kategorii Najlepszy Scenariusz i nominację Directors Guild of America dla Najlepszego Reżysera. Inne nagrody dla "U progu sławy" to Złoty Glob w kategorii Najlepszy Film, nagroda Movie of the Year Award przyznawana przez AFI, nominacja do Golden Laurel Award Producers Guild of America. Ponadto, gwiazda filmu, Kate Hudson, otrzymała Złoty Glob w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa i nominację do Nagrody Akademii w tej samej kategorii.

Przed "U progu sławy" Crowe odniósł ogromny sukces jako scenarzysta, reżyser i producent dramatu "Jerry Maguire" (1996 r.) Film ten, który był pierwszą okazją do wspólnej pracy reżysera i Tomem Cruise stał się światowym sukcesem kasowym i Crowe otrzymał nominacje do Nagród Akademi w kategoriach Najlepszy Film i Najlepszy Scenariusz Oryginalny, otrzymał też po raz drugi nominację w kategorii Najlepszy Scenariusz od Writers Guild.

Pochodzący z Kalifornii, Crowe urodził się w Palm Springs i dorastał w San Diego. Zaczął karierę dziennikarską jako piętnastolatek, pisząc do Creem, Rolling Stone, Playboya i The Los Angeles Times. W wieku zaledwie szesnastu lat został członkiem zespołu redakcyjnego Rolling Stone. W czasie pracy dla tego muzycznego magazynu pisał sylwetki wielu wybitnych artystów, włączając w to Boba Dylana, Erica Claptona, Davida Bowie czy NeilaYounga.
W 1979 r., Crowe, mając dwadzieścia dwa lata, wrócił do szkoły średniej, by przygotować się do napisania książki, w rezultacie powstała "Fast Times at Ridgemont High", opublikowana przez Simon & Schuster w 1981 r. Przed wydaniem książki, rozpoczął pracę nad zaadaptowaniem książki na scenariusz filmu fabularnego. Film został wyreżyserowany w 1982 r. przez Amy Heckerling i stał się klasykiem gatunku, pozwalając zadebiutować takim aktorom, jak Sean Penn, Jennifer Jason Leigh, Forrest Whitaker, Nicolas Cage I Eric Stoltz.
Cameron Crowe za swój debiutancki scenariusz został nominowany przez Writers Guild do nagrody w kategorii Najlepszy Adaptowany Scenariusz Komediowy.

W 1989 r., Crowe zadebiutował jako reżyser filmu fabularnego "Say Anything...", na podstawie własnego, oryginalnego scenariusza. W filmie wystapili John Cusack i Ione Skye.
Następnie napisał scenariusz i wyreżyserował powszechnie chwaloną komedię romantyczną "Singles" (z Mattem Dillonem, Bridget Fondą i Kyrą Sedgwick). Przed podjęciem pracy nad "Vanilla Sky", Crowe spędził półtora roku na przygotowaniach i pisaniu "Conversations With Wilder", serią wywiadów z legendarnym filmowcem, Billym Wilderem. Wywiady zostały opublikowane przez Knopfa w 1999 r.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 lipca 1957

miejsce urodzenia: Palm Springs, Kalifornia, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 10 innych nagród oraz 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona <a href=http://www.filmweb.pl/Person,id=11500>Nancy Wilson</a> (od 27.07.1986), bliźniacy: William James i Curtis Wilson (ur. 23.01.2000)
Pracował jako dziennikarz dla magazynu "Rolling Stone".
Jest synem aktorki Alice Marie Crowe.
Był członkiem jury na festiwalu w Wenecji w 2006 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

1.Jerry Maguire 7/10
2.U progu sławy 7/10
3.Nic Nie Mów 6/10
4.Elizabethtown 5/10

Nie mam pojecia jak można stworzyć tak wybitny obraz jak "Vanilla Sky",żeby za ponad dekade namazac coś takiego jak "Aloha"..Jakby wrócił po lobotomii..

Razem z Timem Burtonem są moimi ulubieńcami.

Cameron ma największy w Hollywood dar pisania świetnych dialogów. Jego filmy mają bardzo specyficzne poczucie humoru, są utrzymane w lekkiej, pogodnej atmosferze. Każdemu obrazowi towarzyszy fantastyczna muzyka, co jest efektem rock n rollowej fascynacji Camerona z lat...

więcej

Brawo za Vanilla Sky

użytkownik usunięty

Uwielbiam Vanilla Sky,to był kawał dobrej reżyseri. Ale mało coś komentów,nie?

że pojawił się gościnnie w "raporcie mniejszości" :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones