Cuba Gooding Jr. 

Cuba M. Gooding Junior

7,5
19 093 oceny gry aktorskiej
Cuba Gooding Jr.
Cuba Gooding Jr. pochodzi z artystycznej rodziny. Jego ojciec - Cuba Gooding - był liderem znanego w latach 70. zespołu Main Ingredient. W 1972 r. ich piosenka "Everybody Plays the Fool" wspięła się na najwyższe miejsca list przebojów w Stanach Zjednoczonych i życie rodziny Goodingów diametralnie się zmieniło. Opuścili Nowy Jork i przenieśli się do Los Angeles, gdzie zamieszkali w pięknej rezydencji. Szczęście niestety nie trwało długo. W 1974 r. ojciec rozwiódł się z matką i odchodząc zabrał ze sobą większą część rodzinnego majątku.
Aktorstwem Cuba zainteresował się jeszcze w szkole średniej. W 1984 r. odniósł swój pierwszy sukces sceniczny występując jako tancerz podczas koncertu Lionela Richie. Później doskonalił warsztat aktorski grając rólki w reklamówkach telewizyjnych i pojedynczych odcinkach popularnych seriali. Przełomem w karierze artystycznej Goodinga była kreacja, którą stworzył w głośnym obrazie Johna Singletona "Chłopcy z sąsiedztwa". Przyniosła mu ona uznanie krytyków i zwróciła na niego uwagę wielu amerykańskich producentów filmowych. W ciągu kilku następnych lat Cuba wystąpił w wielu głośnych obrazach, ale prawdziwą międzynarodową sławę zdobył dopiero w roku 1997. Otrzymał wtedy pierwszą w swojej karierze statuetką Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za kreację, którą stworzył w znakomitym filmie "Jerry Maguire" u boku Toma Cruise'a. Od tamtej pory Gooding Jr. należy do grupy najchętniej angażowanych artystów Hollywood. Do tej pory wystąpił już u boku takich sław jak: Jack Nicholson, Anthony Hopkins, Dustin Hoffman, czy Demi Moore.


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 stycznia 1968

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 5 innych nagród oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Sara Kapfer (od 13.03.1994), 3 dzieci: Spencer (ur. 1994), Mason (ur. 1996) i córka Piper (ur. 2005)
Jego ojcem jest Cuba Gooding, wokalista zespołu "Everybody Plays the Fool".
Ma młodszego brata Omara.
W 1998 wystąpił w reklamie Pepsi One.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ale z jednej strony trochę niedoceniany, a z drugiej w oczach niektórych stracił trochę na prestiżu grając w kilku szmirowatych filmach. Ale moim zdaniem to niczego nie zmienia - grać potrafi znakomicie i role komediowe i te poważne.

nortonowi oscara

W JM zagrał po prostu genialnie nikt nie zrobiłby tego lepiej. JM to świetny film ale to Kuba jest w
nim najwieksza gwiazdą.

Dodajcie do jego filmografii rolę Matta Millera w serialu American Horror Story: Roanoke.

Tak poczytuję sobie różne opinie na jego forum ("spadł na dno" "utracony talent") i tylko utwierdzam się w wieloletnim przekonaniu, że ten aktor idealnie nadaje się do roli Roya Jonesa Jr w jego biograficznym filmie. Już sam przyrostek Jr nasuwa takie skojarzenie ;) Twarz ma do tego doskonałą, raz nawet zdarzyło mi się...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones