Film

2014 2 godz. 7 min.
6,7 15 137
ocen społeczności
6,7 10 1 15137
23 605
chce zobaczyć
6,7 10
ocen krytyków
{"rate":6.7,"count":10}
Martin Luther King prowadzi kampanię o poszanowanie przez władze prawa do powszechnego głosowania. Organizuje marsz, który wyrusza z Selmy w kierunku Montgomery, stolicy Alabamy.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepsza piosenka w roku 2015 Złoty Glob Najlepsza piosenka w roku 2015 Critics' Choice Najlepsza piosenka w roku 2015 Grammy Najlepsza piosenka napisana specjalnie dla formy wizualnej w roku 2016
Selma
Zwiastun nr 1 (polski)
Selma
Zwiastun nr 1
Selma
Klip nr 1 (polski)
Selma - Zwiastun Nr 1 (polski) Selma - Zwiastun Nr 1 (polski)
Hot Shots 39 komentarzy
Najciekawsze filmowe newsy tygodnia

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe, działające z poleceniaPo odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe, działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George'a Wallace'a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowej demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA, Lyndon Johnson (Tom Wilkinson) świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

boxoffice
$52 076 908 w USA
$14 711 000 poza USA
budżet
$20 000 000
dystrybucja
studio
Celador Films / Cloud Eight Films / Harpo Films / Więcej...
inne tytuły
Wśród reżyserów zainteresowanych pracą przy "Selmie" znaleźli się Steven Spielberg, Stephen Frears, Paul Haggis, Spike Lee, Lee Daniels oraz Michael Mann.
Hugh Jackman miał zagrać szeryfa Jima Clarka.
Liam Neeson był początkowo obsadzony w roli Lyndona Johnsona.
Sprawiedliwość dla wszystkich
Loszo ocenił(a) film  na 
Średni, do bólu poprawny politycznie film o złych białych i ciemiężonych Murzynach - choć tego rodzaju opinie nie są odosobnione, zrzucam je na karb ignorancji i ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 67%
Co wydarzyło się w Selmie?
kasia_jana ocenił(a) film  na 
Największą zaletą "Selmy" jest obsada. Oyelowo i jego fantastyczna kreacja to jedyne powody, dla których warto obejrzeć tę produkcję. Na pochwałę zasługuje również Oprah ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 57%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • TEN FILM DEDYKUJĘ WSZYSTKIM POPAPRAŃCOM - NARODOWCOM i CZĘŚCI PRAWICOWCÓW

  hubio ocenił(a) film na

  ...zobaczcie czym w praktyce kończyła się nienawiść do ludzi innych... Nie ważne czy innych z powodu rasy, preferencji seksualnych, poglądów, po prostu innych... Na samym końcu tej drogi był biały osiłek, który, tylko uważając się za kogoś ... więcej

 • Selma to bardzo wstydliwy film dla Amerykanów

  sahara_filmweb ocenił(a) film na

  i dlatego, mimo że został nominowany, spuszczono nań zasłonę milczenia. Film jest absolutnie rewelacyjny pod każdym względem. Dla wiza nie ma to jednak znaczenia, bo od dawna wiadomo, jak to jest z Oskarami.

 • Piękny.

  honey99 ocenił(a) film na

  Film bardzo obrazowy. Ukazuje prawdę, nie jest jakąś karykaturą tej smutnej historii. Wzruszyłam się oglądając go. Polecam :)

 • Słaby, nudny, bez polotu...

  Dangel86 ocenił(a) film na

  a szkoda, gdyż tematyka pozwala na stworzenie ambitniejszego kina.... Najważniejsze jest jednak wykonanie..., a to tutaj jest słabe. Brak wyrazistych postaci, a szkoda.

 • selma 6/10

  dabram17 ocenił(a) film na

  Lubie taka tematyke, ale w filmie brakowalo mi czegos, jakiejs charyzmy w postaci Kinga. Zobaczcie, Roth zagral kilka momentow a pokazal wiecej charyzmy niz King. Coz, film dobry jako lekcja historii.

  3
  Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.