Dagmara Domińczyk

Dagmara Dominczyk

biografie

(1)
  • Dagmara to córka działacza "Solidarności" w regionie świętokrzyskim, blisko związanego z Lechem Wałęsą. Był internowany, a później władze wręczyły mu bilet w jedną stronę. 17 lutego 1983 roku Dagmara wraz z rodziną przyjechała do Nowego Jorku (Nowy Jork, USA). Początkowo mieszkała w hotelu dla emigrantów, później we włoskiej dzielnicy i na Brooklynie. 
    Swoją edukację w USA rozpoczęła w II klasie z zerową znajomością języka angielskiego. Ku zaskoczeniu rodziców dostała się do High School of Performing Arts, otrzymała nawet prestiżowe stypendium La Guardii dla najlepszego absolwenta. Następnie jako jedna z osmiu tysięcy kandydatów została przyjęta na studia i otrzymała stypendium na wydziale aktorskim jednego
    z najstarszych uniwersytetów w Stanach - Carnegie Mellon University w Pittsburghu (Pensylwania, USA), który ukończyła w 1998 r., otrzymując wiele nagród i wyróżnień. Jeszcze jako studentka zagrała główne role kobiece w spektaklach: "Filadelfijska opowieść", "Woyzeck", "Medea", "Miłość i gniew", "Wieczór Trzech Króli". 
    Pierwszą pracę, jako aktorka, otrzymała dwa miesiące po zakończeniu szkoły. Była to reklama jogurtu na wyłączność Irlandii. W 1998 r. (cztery miesiące po studiach) zadebiutowała na Broadwayu, jako dublerka Anny Friel, w sztuce "Closer" u boku Natashy Richardson. Dwa lata później zagrała Claire w filmie "Zakazany owoc", a potem menedżerkę zespołu metalowego, transseksualistkę, Tanię Asher w "Rock Star" u boku Jennifer Aniston. Wtedy to otrzymała rolę Mercedes w filmie "Hrabia Monte Christo". Kolejnymi filmami w dorobku Dagmary są obrazy: "Oni", "Farciarz", "Kinsey", czy "Jack Strong".

opinie i nagrody
multimedia