Darren Criss 

Darren Everett Criss

8,6
4 479 ocen gry aktorskiej
Darren Criss
Darren Everett Criss urodził się 5 lutego 1987 r. jako syn Ceriny (z domu Bru) i Charlesa Williama - byłego dyrektora San Francisco Opera. Ma filipińskie, chińskie, hiszpańskie i irlandzkie korzenie. Jego bratem jest Charles "Chuck" Criss - członek zespołu Freeland Whales.

Gdy miał dziesięć, przyjęto go do programu Young Conservatory w American Conservatory Theater. W tym samym czasie zadebiutował na deskach teatru - występował dla firmy 42nd Street Moon.

Potrafi grać na skrzypcach, gitarze, pianinie, wiolonczeli, mandolinie, harmonijce i perkusji. Komponowanie piosenek rozpoczął w wieku piętnastu lat.

Ukończył Stuart Hall for Boys oraz Saint Ignatus College Preparatory. Następnie uczęszczał na zajęcia z występów teatralnych na Uniwersytecie w Michigan, gdzie zdobył stopień licencjata.

Zagrał w wielu przedstawieniach i serialach telewizyjnych. Początkową popularność pozwoliła mu zdobyć rola w spektaklu "A Very Potter Musical", parodii "Harry'ego Pottera", gdzie zagrał rolę głównego bohatera. Produkcja postała dla StarKid Productions - firmy, której Darren jest współzałożycielem.

W 2010 r. dołączył do obsady serialu "Glee", gdzie wcielił się w postać Blaine'a Andersona. W 2011 r. ruszył z resztą obsady w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ich praca została sfilmowana i wydana w formie filmu koncertowego o tytule "Glee: The 3D Concert Movie".

W kwietniu tego samego roku podpisał kontrakt na swój pierwszy studyjny album z wytwórnią płytową Sony Music Entertainment. Dwa lata wcześniej wydał w serwisie iTunes niezależnie wyprodukowaną EPkę pod tytułem "Human".

W 2012 r. roku zagrał w filmie "Girl Most Likely" oraz przez trzy tygodnie występował na Broadwayu w sztuce "How to Succeed in Business Without Really Trying", zastępując Daniela Radcliffe'a.

Darren był nominowany i nagrodzony wieloma nagrodami. W 2011 r. zdobył Teen Choice Award w kategorii "Telewizyjny przełomowy występ aktorski"; był również nominowany do nagrody Grammy oraz SAG (za pracę całej obsady).
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 lutego 1987

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 2 inne nagrody oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Mia Swier (od 16.02.2019)
W 2009 r. otrzymał tytuł licencjata ze sztuk pięknych na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor (Michigan, USA).
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 2009 - "Skin & Bones", "Magnolia Wine" - Charlene Kaye; "Roll with Me" -  Montgomery Gentry; 
- 2011 - "Dress and Tie" - Charlene Kaye; "Last Friday Night (T.G.I.F.)" - Katy Perry;
- 2013 - "Kangaroo Court" - Capital Cities;
- 2014 - "Already Home" - A Great Big World.
W 2010 roku wydał solowy minialbum pt. "Human".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych