Don Bluth

Donald Virgil Bluth

7,6
231 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Don Bluth

Szkoda, że już nie tworzy żadnych filmów animowanych, właśnie obejrzałem kilka jego filmów. The Secret of the NIMH, to było prostu genialne, Wszystkie Psy Idą Do Nieba ciepło wspominam z dzieciństwa, do tego jeszcze gry z serii Dragon's Lair ukazują jego wielki talent do animacji. Co za animacja, co za kunszt, co za talent. Świetny reżyser, producent i animator. Niestety nie wszystkie jego produkcje były wielkimi hitami. Póżniej jego produkcje zaczęły się stopniowo pogarszać (patrz Troll w Nowym Jorku i Bartok Wspaniały). Do tego jeszcze, wybaczcie mój język, każdy z jego filmów doczekał się gównianych sequeli. Pradawny Ląd 12 sequeli !!!! Titan A.E. był wielką box office bombą i na dobre zakończył jego karierę, szkoda że już nigdy nie wróci.

crazy_race

Masz rację . On tworzył świetne animacje ale moim numerem 1 jest Secret of NIMH . Troll w Nowym Jorku to najgorszy z jego filmów .

crazy_race

"Wszystkie psy idą do nieba" to jeden z tych filmów, które nierozerwalnie kojarzą mi się z dzieciństwem. "Secret of NIMH" obejrzałem całkiem niedawno - dzieckiem dawno już nie jestem, wciąż jednak uważam ten film za wybitny. "Titan - Nowa Ziemia" - jeden z najbardziej niedocenionych filmów animowanych ostatnich dwóch dekad. Nawet te słabsze filmy (jak "Zakochany pingwin" czy "Anastazja") mają swój urok - coś, czego pozbawiona jest większość dzisiejszych, komputerowych animacji...

Pozostaje cieszyć się, że był w ogóle ktoś taki...

Bismarck

Osobiście uważam go za jednego z najlepszych twórców bajek, choć muszę przyznać, że niektóre jego bajki naprawdę dobrze zrozumiałem (ich przekaz i fabułę) oraz przestałem się ich bać dopiero jako starszy chłopak. Musicie bowiem przyznać, że w jego bajkach aż roi się od groźnych scen, które młodsze dzieci mogą przerazić. Myślę, że jego twórczość warto pokazywać dzieciom raczej starszym tak od 10 roku życia przynajmniej. Ja sam uwielbiam do dzisiaj takie jego bajki:

1. Wszystkie psy idą do nieba (choć muszę uczciwie przyznać, że dwójka produkcji Spielberga była lepsza)
2. Amerykańska opowieść (to samo, co powyżej)
3. Troll w Nowym Jorku (fabuła ma sporo braków, jednak historia świetna)
4. Zakochany pingwin (najlepsza jego bajka, praktycznie żadnych zastrzeżeń)
5. Powrót króla rock and rulla (choć mam zastrzeżenie do zakończenia, gdzie aż roi się sceny grozy)
6. Anastazja (nieco zmienia historię, ale w sposób tak ciekawy, że można mu wybaczyć)

"Calineczkę" słabo pamiętam, choć wiem, że mi się podobała. Ciekawie przerobił baśń Andersena na historię pełną przebiegłych intryg, złych czarnych charakterów, prawdziwych przyjaciół i szczerej miłości, więc uważam ją za doskonałą :)

"Bartok Wspaniały" raczej mu nie wyszedł. Kiepska fabuła, bazująca nieco na starorosyjskich legendach, chwilami nie mająca ani ładu, ani składu i lekko nawiązująca do bajki "Anastazja", ale w taki sposób, że nawet trudno powiedzieć, czy to sequel czy prequel.

"Dzielna pani Prisby" - nigdy nie wiedziałem, choć coś czuję, że to jedna z groźniejszych bajek Blutha (plakaty mówią same za siebie), mimo to chętnie bym obejrzał.

kronikarz56

A nie zapomniałeś przypadkiem o znakomitym Pradawnym lądzie? ;)

kendo777

W sumie nie tyle zapomniałem, co po prostu nigdy tej bajki nie widziałem i nie chcę się wypowiadać o czymś, czego nie znam. Za to obejrzałem niedawno "Tajemnicę IZBY" lub jak kto woli "Dzielną panią Brisby" i jestem zachwycony, choć pierwsza część bajki jest nieco nudna, ale pozostała znacznie lepsza :)

kronikarz56

Ja najbardziej lubię tytuł "Tajemnica NIMH", ale nie wiem czy gdzieś go używano :)
Przecież to skrót od nazwy jakiejś firmy, więc niech zostawią NIMH.

kendo777

No, w sumie to prawda, ale jakoś trudno mi to przetłumaczyć na język polski. Dlatego w wersji z lektorem dali "Dzielną panią Brisby", zaś w wersji z dubbingiem dali tytuł "Tajemnica IZBY", zaś nazwisko Brisby zmieniono na Potulna. Polski dubbing jest świetna, pani Grażyna Barszczewska jako pani Brisby lub pani Potulna, jak kto woli, jest doskonała :) Ale widać, że bajka jest taka.... nieco groźniejsza. Bo zobacz, pojedynek Justusa z Jokerem, gdzie zadają sobie poważne rany i krew leci, to rzadkość w bajkach.

crazy_race

To cię pewnie zainteresuje:)

https://www.youtube.com/watch?v=H5ug4ePqALs

GandalfCzarny666

Już o tym słyszałem.
Będzie druga próba crowdfundingu na Indiegogo
https://www.indiegogo.com/projects/dragon-s-lair-the-movie/coming_soon

crazy_race

Pradawny Ląd - moja ukochana, formacyjna bajka z dzieciństwa (mówię o oryginale - części pierwszej - reszta nie dorasta do pięt). Niesamowite, że pracował nad nią Bluth, Spielberg, Lucas i Horner - tak naprawdę stworzyli w 1988r. pierwszy film zapowiadający nadchodzącą erę dinozaurów w Hollywood! Sam film szczerze polecam - piękne przesłanie o życiu, śmierci, stracie, dążeniu do celu, słuchaniu serca, tolerancji, odwadze i przyjaźni - wszystko, co każde dziecko i każda dorosła powininna wiedzieć :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones