Donald Virgil Bluth

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":210,"rate":7.6380952380952385,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":61,"rate":7.360655737704918,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":18,"rate":7.777777777777778,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":18,"rate":7.722222222222222,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":5,"name":"productionDesigner","above5p":false,"career":{"name":"scenograf"},"ranking":{"name":"Scenografii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/productionDesigner"},"rating":{"count":16,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"scenografii"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":0,"rate":null,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
7,6
210 ocen pracy reżysera
Don Bluth
Jeden z najbardziej cenionych i wszechstronnych twórców filmów animowanych współczesnego kina. Jest scenarzystą, reżyserem, producentem, projektuje postacie i pisze piosenki. Urodził się jako jedno z siedmiorga dzieci w rodzinie mieszkającej w El Paso w stanie Texas w USA. Animatorem zapragnął zostać po obejrzeniu "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków" Walta Disneya. Zaczął rysować w wieku lat sześciu i wkrótce jego marzeniem stała się praca dla studia Disneya. Kiedy rodzina Bluthów przeniosła się do Santa Monica w Kalifornii, Don ukończył szkołę średnią i złożył podanie o pracę w studiu Disneya w Burbank. W latach 1955-1956 pracował przy realizacji "Śpiącej królewny" opracowując kolejne fazy ruchu postaci. Po podjęciu studiów na wydziale literatury angielskiej Bringham Young University nadal pracował dla Disneya podczas letnich wakacji. Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował wraz z bratem Frederickiem (zwanym Toby) dla założonego przez nich teatru w Santa Monica, gdzie produkował i reżyserował popularne komedie muzyczne. Szybko jednak zrozumiał, że jego prawdziwym powołaniem jest animacja. Przez kilka lat pracował dla Filmation Studios produkującego animowane filmy dla telewizji, przy których przygotowywał szkice tła. W roku 1971 powrócił do studia Disneya jako animator, w ciągu dwóch lat awansowano go na reżysera, a rok później mianowano producentem.
W latach 1971-1979 pracował nad wieloma filmami, wśród których były: "Robin Hood" (1973), "Winnie the Pooh and Tiger, Too" (1974), "The Rescuers" ("Bernard i Bianka", 1977), "Pete's Dragon" (1977) i "The Small One" (1978). W marcu 1975 trio Don Bluth - Gary Goldman - John Pomeroy rozpoczęło pracę nad filmem krótkometrażowym "Banjo, The Woodpile Cat", którego realizacja trwała cztery i pół roku. Twórcy pracowali głównie nocami, za dnia wypełniając obowiązki, które nakładała na nich praca dla studia Disneya. Na początku 1979 grupa biznesmenów zaproponowała całej trójce sfinansowanie filmu pełnometrażowego. We wrześniu 1979, w dniu urodzin Blutha, trójka twórców zrezygnowała więc z pracy dla studia Disneya i rozpoczęła niezależną działalność. W roku 1982 na ekrany kin wszedł ich pierwszy film "The Secret of NIMH" (video, TVP: "Dzielna pani Frisby"). Po wdrożeniu dysków laserowych w roku 1983 Bluth i jego współpracownicy opracowali pierwszą interakcyjna grę laserową nazwaną "Dragon's Lair". We wrześniu 1983 rozpoczęli pracę nad filmem "An American Tail" (video, TVP: "Amerykańska opowieść"), we współpracy ze Stevenem Spielbergiem. W roku 1986 przenieśli swoje studio do Dublina. Stało się ono wkrótce największym studiem filmów animowanych w Europie.


Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 września 1938

miejsce urodzenia: El Paso, Teksas, USA

Ukończył Springville High School w Springville (Utah, USA).
Ma młodszego brata, Toby'ego.
Po odejściu ze studia Disneya, w 1979 roku wspólnie z Gary'm Goldmanem i Johnem Pomeroyem założył własną wytwórnię filmową Don Bluth Productions, która działała do 1996 roku (od 1985 jako Sullivan Bluth Studios, a od 1992 jako Don Bluth Entertainment). W 1994 roku wspólnie z Gary'm Goldmanem i Stephenem Brainem założył Fox Animation Studios, działające do 2000 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych