Eartha Kitt 

Eartha Mae Kitt

8,3
105 ocen gry aktorskiej
Eartha Kitt
Eartha Mae Kitt urodziła się 17 stycznia 1927 roku na plantacji bawełny w North w Karolinie Południowej. Była amerykańską aktorką, piosenkarką, tancerką, gwiazdą kabaretową. Znana była ze swojego charakterystycznego stylu śpiewania i z bożonarodzeniowego przeboju z 1953 roku "Santa Baby". Orson Welles nazwał ją "najbardziej ekscytującą kobietą na świecie".
Matka Kitt była z pochodzenia Cherokee i Afroamerykanką, zaś jej ojciec był pochodzenia niemieckiego lub holenderskiego. Eartha twierdziła, że została poczęta przez gwałt. 
Do 8 roku życia wychowywała ją Anna Mae Riley. Później kobieta wysłała ją, aby ta zamieszkała z czarnym człowiekiem. Jednak on nie zaakceptował jej z powodu jasnej karnacji. Kitt zamieszkała więc z inną rodziną, aż do śmierci Riley. Wtedy przeniosła się do Nowego Jorku.
W wieku 16 lat dołączyła do zespołu Katherine Dunham's dance. Podróżowała po Stanach, Meksyku, Ameryce Południowej i Europie. Kiedy Dunham wrócił do Stanów Zjednoczonych (1948 rok), wielojęzyczna Kitt przeniosła się do Paryża, gdzie zdobyła sławę jako piosenkarka w klubach nocnych. Jej pierwsze hity to "Let's Do It", "Champagne Taste", "C'est si bon", "Just an Old Fasioned Girl", "Love for Sale", "Uska Dara", "Under the Bridges of Paris" i największy "Santa Baby" zrealizowany w 1953 roku. Potrafiła mówić w czterech językach, a śpiewać w siedmiu.
W 1950 roku Orson Welles dał jej pierwszą rolę Heleny Trojańskiej w inscenizacji Dr Fausta. Media wiele razy spekulowały na tema romansu Kitt z Wellesem, jednak piosenkarka w wywiadzie potwierdziła, że między nimi nigdy nic nie było. Eartha co raz częściej pojawiała się w teatrze - "Mrs Patterson" (1954 rok), "Shinbone Alley" (1957 rok), oraz w produkcjach telewizyjnych - "St Louis Blues"(1958rok), "Anna Lucasta" (1959 rok).
Po tym jak w 1968 roku skrytykowała publicznie w obecności Pierwszej Damy w Białym Domu wojnę w Wietnamie, jej kariera zaczęła staczać się w dół. Jednak już w latach 70 podniosła się. Kitt dalej występowała w klubach, teatrach, a nawet i na Broadwayu. 
Po dwóch nieudanych związkach z Charlesem Revsonem i Ryanem Johnem Barrym III, 6 czerwca 1960 roku wzięła ślub z Williamem McDonaldem, współpracownikiem inwestycyjnych nieruchomości. Ich związek trwał 5 lat, a jego owocem była córka Kitt, która urodziła się 26 listopada 1961 roku.
Eartha Kitt występowała do końca swojego życia. Zmarła w Boże Narodzenie 28 grudnia 2009 roku w swoim domu w Weston, Connecticut. Przyczyną był rak jelita grubego.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 stycznia 1927

data śmierci: 25 grudnia 2008

miejsce urodzenia: North, Karolina Południowa, USA

wzrost: 163 cm

Annie
Zdobyła 3 nagrody Annie, 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż William O. McDonald (06.06.1960 - 26.03.1964, rozwód), córka Kitt (ur. 26.11.1961)
Wiek Kitt był zawsze tajemnicą, do 1998, kiedy grupa studentów z jej rodzinnego miasta w Karolinie Południowej znalazła jej metrykę urodzenia. Dokument ujawnił, że data urodzin Earthy Kitt to 17 stycznia 1927.
W 1968 roku została wygnana ze Stanów Zjednoczonych za wygłoszenie antywojennego oświadczenia podczas lunchu w Białym Domu.
Dwukrotnie dostała nagrodę Broadway's Tony Award dla najlepszej aktorki musicalowej. W 1978 za rolę w „Timbuktu!” i w 2000 roku za występ w „The Wild Party”.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Yzma, której podkłada głos w NOWEJ SZKOLE KRÓLA, jest nawet trochę do niej podobna :)

 • Dobrze dopasowala sie do filmu Bumerang - i ten jej charakterystyczny glos .... brawo

  1
  • zagrała starszą panią Hackmore w Największym koszmarze Ernesta i podłożyła postaci Yzma z Nowych szat króla :D

   • Eartha Kitt, dwukrotnie nominowana do nagród Grammy i Emmy, zmarła w wieku 81 lat. Kitt kilka pokoleń amerykańskiej publiczności kojarzy jako autorkę piosenki "Santa Baby" i Kobietę-Kota z telewizyjnej wersji "Batmana". Artystka zmarła po długoletniej walce z rakiem w wigilijny wieczór w szpitalu w Connecticut.... więcej

    • http://homepage.mac.com/manolomartin/iblog/B364843993/C555735152/E1813741804/ [homepage.mac.com/manolo...]