Eddie Murphy I

Edward Regan Murphy

8,2
24 524 oceny gry aktorskiej
Eddie Murphy I
Eddie Murphy od najmłodszych lat udowadniał, że ma talent komediowy. Całymi godzinami potrafił zabawiać swoją rodzinę naśladowaniem głosów i gestów sławnych ludzi, których zobaczył w telewizji. Kiedy dorósł rozpoczął pracę jako komik w okolicznych barach. Przyniosła mu ona okręgową popularność i zmobilizowała Murphy'ego do tego, by spróbować swoich sił wśród większej publiczności. Wyjechał więc do Nowego Jorku by tam robić karierę, ale pierwsze próby nie okazały się zbyt udane. Podjął więc pracę jako sprzedawca butów i rozpoczął naukę w college'u czekając jednocześnie na swoją wielką szansę. Otrzymał ją w roku 1980, kiedy został przyjęty do zespołu tworzącego "Saturday Night Live". Udział w tym programie przyniósł mu tak wielką popularność, że zainteresowali się nim producenci filmowi. W 1982 r. Murphy zadebiutował na dużym ekranie w filmie "48 godzin". Obraz stał się wielkim przebojem a z aktora uczynił gwiazdę. Kolejne role w "Nieoczekiwanej zmianie miejsc" i "Gliniarzu z Beverly Hills" uczyniły Murphy'ego jednym z najpopularniejszych a także najlepiej zarabiających aktorów na świecie. Tak było do roku 1989, kiedy Eddie zadebiutował jako reżyser robiąc obraz "Noce Harlemu", który okazał się kompletnym fiaskiem. Następne filmy również nie były najlepsze. Krytycy zaczęli głośno mówić o tym, że Murphy się skończył. Sytuacja zmieniła się w 1996 r. kiedy aktor wystąpił w remake'u komedii Jerry'ego Lewisa "Gruby i chudszy". Film okazał się jednym z największych sukcesów kasowych roku i przywrócił Eddiemu utraconą popularność.


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 kwietnia 1961

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 20 innych nagród oraz 46 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Nicole Mitchell (18.03.1993 - 17.04.2006, rozwód), 5 dzieci: Bria Liana (ur. 18.11.1989), Myles Mitchell (ur. 07.11.1992), Shayne Audra (ur. 10.10.1994), Zola Ivy (ur. 24.12.1999) i Bella Zahra (ur. 29.01.2002)
Wystąpił w następujących teledyskach:
 - 1985 r. - "In the Midnight Hour" - B.B. King;
 - 1992 r. - "Remember the time" - Michael Jackson.
Ma dwóch braci: Charlsa i Vernona.
Odrzucił rolę Winstona Zeddemore w "Pogromcach Duchów". Ostatecznie zaangażowano Erniego Hudsona.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ale i tak uwielbiam faceta, za to co zrobił i ile dał ludziom uśmiechu

Lubię jego filmy właśnie ze względu na to, że w nich gra, choć kilka gniotów też mu się zdarzyło, ale przy takiej ilości filmów to normalne

48 godzin,Glinaiarze,Zlote Dziecko,Nieoczekiwana zamiana miejsc,Król w Nowym Jorku-same udane występy. Potem było o wiele gorzej (z nielicznymi wyjątkami) Tym niemniej,jeden z najlepszych komików amerykanskich.

.....że bardzo lubię tego "wariata".Każdy film z jego udziałem nawet gniot jakim moim zdaniem np "Książę w Nowym jorku" dzięki niemu dostaje ode mnie wyzszą ocenę 1-10 o trzy punkty!!!

Trochę się obejrzało tych filmów:
z udziałem tej osoby:
obejrzałeś: 18 tytułów
średnia ocena: 7,5
A jak u Was?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones