Fiona Shaw 

Fiona Mary Wilson

7,4
8 969 ocen gry aktorskiej
Fiona Shaw
Fiona Shaw przyszła na świat 10 lipca 1958 roku w County Cork. Od dziecka chciała zostać aktorką. W 1985 roku ukończyła uniwersytet w Corku gdzie studiowała psychologię. Na wielkim ekranie debiutowała rolą zakonnicy w dramacie "Święte serca". Na kolejną rolę musiała czekać 4 lata. W tym czasie występowała w londyńskim teatrze. za rolę w sztuce "Jak wam się podoba" otrzymała nagrodę im. Laurence'a Oliviera. Uznanie krytyki przyniosła jej rola w obsypanym nagrodami dramacie "Moja lewa stopa". Popularność zdobyła dopiero po roli okrutnej Leny w ekranizacji gry "Super Mario Bros.". W 1993 roku ponownie otrzymała nagrodę im. Laurence'a Oliviera tym razem za rolę w "Machinal". Polscy widzowie pamiętają ją z melodramatu "Anna Karenina", komedii "Chłopak rzeźnika" oraz kinowej wersji słynnego serialu z lat 60 "Rewolwer i melonik". W 2001 roku Tirnity College przyznał jej doktorat honoris causa, zaś francuski rząd nadał jej tytuł Officer des Artes et des Lettres. Największą sławę przyniosła jej rola Petunii Dursley w filmie "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". W 2003 roku nagrodzono ją tytułem CBE.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 lipca 1958

miejsce urodzenia: Cobh, Irlandia

wzrost: 173 cm

w związku małżeńskim z Sonali Deraniyagala (od 2018)
W roku 1966 spędziła 2 tygodnie w zakonie benedyktyńskim, a pamiętnik, który napisała w tamtym okresie był czytany w radio.
W 2001r. Tirnity College przyznał jej doktorat honoris causa, zaś francuski rząd nadał jej tytuł Officer des Artes et des Lettres. W 2003 roku nagrodzono ją także tytułem CBE.
Ukończyła uniwersytet w Corku gdzie studiowała psychologię.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych