Florence La Badie

Florence Russ

5,9
14 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Florence La Badie

Natknęłam się na jej nazwisko zupełnie przypadkiem, postanowiłam że poszukam o niej
jakichś informacji, a tymczasem.. nie jest tego zbyt wiele. Była pierwszą gwiazdą filmową
która zmarła tragicznie będąc u szczytu sławy, miała tylko 29 lat. Była uznawana za
najpiękniejszą aktorkę w tamtych czasach, jej twarz często widniała na pierwszych stronach
magazynów(właściwie była pierwszą aktorką której twarz zaczęto umieszczać na
okładkach). W 1909 poznała Mary Pickford(notabene również Kanadyjkę), która
przedstawiła ją D.W. Griffith'owi i tak zaczęła się jej przygoda z kinem. Wystąpiła łącznie w
185 filmach. Co ciekawe nie potrzebowała dublera, popisy kaskaderskie wykonywała
samodzielnie, niejednokrotnie ryzykując przy tym życie. Była przeciwna przystąpieniu USA do
I wojny światowej, wyruszyła nawet w trasę po Stanach nawołując do zaprzestania działań
wojennych. Była zaręczona dwa razy, ale pierwsze zaręczyny zerwała na rzecz drugich. To
właśnie z drugim narzeczonym jechała samochodem feralnego dnia. On przeżył, ona kilka
tygodni dochodziła do zdrowia i gdy wszyscy myśleli że będzie dobrze, nagle zmarła. Po jej
śmierci pojawiły się plotki jakoby miał być to udany zamach na jej życie - wypadek był
spowodowany wadą hamulców, później mówiono o tym że przewody zostały przecięte na
zlecenie prezydenta Wilsona, z którym Florence rzekomo miała mieć dziecko. Nigdy tego
nie potwierdzono, nigdy też do sprawy wypadku nie wracano.

Jak dla mnie postać Florence La Badie jest unikalna i na swój sposób osobliwa.
Wyróżniała się na tle pozostałych aktorów, choćby przez swój pogląd na wojnę. Trio
Chaplin-Pickford-Fairbanks namawiało do popierania działań wojennych i wzmagało
ducha walki u żołnierzy i ogólnie Amerykanów. Florence po obejrzeniu zdjęć z wojny i
ujrzeniu jej piekła zdecydowała się oponować. Także gdy jej studio zaczęło upadać, jako
jedna z niewielu nie opuściła go i wspomagała jak tylko mogła. Była przykładem lojalnej a
także silnej jednostki w społeczeństwie. Chciałabym obejrzeć kiedyś jakiś film z jej
udziałem, bo na razie wiem tylko jaką była osobą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones